Unipetrol dostal půlmiliardovou pokutu

Dušan Klimeš
29. 11. 2006 13:25
Brusel - Evropská komise potrestala tvrdými pokutami kartelovou dohodu. Unipetrol a jeho "společníci" musí zaplatit na 519 milionů eur. Uvnitř: PODNIKÁNÍ UNIPETROLU

Jde o druhou nejvyšší pokutu v historii Evropské unie.

Na kartel musí být vždycky "dva", a tak se svého dílu dočkala i společnost Shell, americká Dow Chemical, italská Eni a polská Trade-Stomil. Protizákonná dohoda firem z celého světa se týkala syntetického kaučuku. Ten se užívá například k výrobě automobilových pneumatik.

Dnešní rozhodnutí jde ovšem zejména na vrub společnosti Kaučuk, tedy pouze jedné součásti celého konglomerátu Unipetrol. Bude muset zaplatit 17,55 milionů eur, tedy asi 484 milionů korun.

Kaučuk udělení pokuty striktně odmítá. "S komisí jsme spolupracovali a v podnikání postupovali tak, abychom splnili všechna pravidla hospodářské soutěže. Částka je ohromující, s velkou pravděpodobností se odvoláme," uvedl mluvčí Kaučuku René Keller.

Jeho slova potvzuje i mluvčí mateřské společnosti Unipetrol Michaela Lagronová.

"S rozhodnutím Evropské komise nesouhlasíme. Naši právníci již zkoumají zaslanou dokumentaci a zvažujeme podání k evropskému soudu první instance," řekla deníku Aktuálně.cz.

Ovšem burziáni a makléři firmu vytrestali okamžitě. Zatímco celá pražská burza zažila nebývalý růst téměř dvě procenta, Unipetrol byl jediným titulem systému SPAD, který dnes klesl, a to o 0,35 procenta.

Němci unikli

Jediný, kdo se pokutě vyhnul, je německý Bayer. Proč? Sám totiž na kartel upozornil a Evropská komise dokáže správnou "informaci" ocenit.

Kartel měl společně postupovat po dobu šesti let, mezi roky 1996 a 2002.

"Takovéto dohody zasahují přímo srdce zdravé ekonomiky. Podkopávají konkurenci, zvyšují ceny zákazníkům a snižují možnost výběru, kvalitu a inovace," říká komisařka pro konkurenci Neelie Kroesová.

"Evropská komise udělila v tomto případě vysokou pokutu. Pokud ale firmy nepřestanou se svými kartelovými dohodami, mohou v budoucnu čekat ještě mnohem vyšší sazby," dodává.

Nejvyšší část pokuty zaplatí italská firma Eni. Na její vrub půjde více než polovina částky, 272 milionů eur. Druhým největším hříšníkem je podle komise Shell a musí zaplatit 160 milionů eur. Před Unipetrol se dostal ještě americký Dow s 65 miliony. Trade-Stomil z celé kauzy vybruslil nejlépe. Do svých nákladů si totiž bude muset zahrnout "jen" 3,8 milionu eur.

Kartely se občas nevyplácejí

Nejvíc se zatím kartel nevyplatit výrobcům vitamínových preparátů. Pokutu jim Brusel v roce 2001 vyměřil ve výši 790,5 milionu eur, tedy přes 22 miliard korun.

O rok později padlo druhé nejdražší rozhodnutí, které se týkalo sádrokartonu a výrobci museli dohromady shromáždit a odevzdat 478,3 milionu eur.

Foto: Aktuálně.cz

Letošek je vůbe pro komisi rokem "pokutových žní". Zatím jich udělila v celkové hodnotě 1,843 miliardy eur, což je nový rekord.

Pod křídly PKN Orlen

Firma Unipetrol, které patří Kaučuk a která je tak za kartel zodpovědná, patří polské energetické skupině PKN Orlen.

V Česku je Unipetrol majoritním vlastníkem České rafinérské, provozuje síť čerpacích stanic Benzina a pod jeho křídla patří i Spolana. S tou se ale brzy rozloučí, prodá ji totiž polské společnosti Anwil, která je ale také ovládána PKN Orlen.

Unipetrol vykázal za poslední čtvrtletí čistý zisk 2,91 miliardy korun, což je o třicet procent víc, než loni.

 

Právě se děje

Další zprávy