Státy už nechtějí sanovat banky, zavádí nová pravidla

ČTK ČTK
15. 2. 2013 9:08
Bankéři budou mít rovněž strop na prémie. Maximum bude výše platu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČNB

Londýn/Washington - Evropská unie a Spojené státy se dohodly na rychlém zavedení globálních pravidel bankovní regulace Basilej III. Po jednání ve Washingtonu o tom informoval komisař EU pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

Nová pravidla zpřísňují požadavek kapitálové přiměřenosti bank a jsou zatím nejvýraznější reakcí na finanční krizi let 2007 až 2009.

Pravidla Basilej III mají zajistit, že banky budou mít v každém okamžiku dostatečný finanční polštář, kterým budou krýt případné ztráty. Nemělo by se tedy už stávat, že některá banka se dostane do tak vážných problémů, že jí z nich budou muset opět pomáhat vlády za pomoci peněz daňových poplatníků.

Přísnější pravidla bankovní regulace Basilej III se budou zavádět postupně po dobu šesti let. Začít se mělo už v lednu, takže původní termín nestihla ani Evropa, ani Spojené státy. Zatímco EU se nestihla připravit, Američané v prosinci oznámili, že potřebují čas na další konzultace, takže lednový start odkládají.

USA to zvládnou rychleji

Barnier řekl, že se členem rady americké centrální banky (Fed) Danielem Tarullem se dohodli, že je nutné, aby se s faktickým zaváděním nového regulatorního rámce pravidel začalo co nejdříve. Podle agentury Reuters se očekává, že Evropa začne pravidla zavádět v lednu příštího roku. Tedy s ročním zpožděním. Naopak Tarullo americkým zákonodárcům řekl, že v USA by se mohlo začít už letos na jaře.

Přestože EU a USA začnou se zaváděním nových pravidel se zpožděním, většina velkých bank po obou stranách Atlantiku už přísnější požadavky buď těsně splňuje, nebo dokonce převyšuje. Kompletní pravidla začnou "natvrdo" platit od roku 2019.

Prémie maximálně ve výši platu

Zdroj z EU také řekl, že velvyslanci z 27 členských zemí Unie na dnešním jednání podpořili návrh, aby si bankéři nemohli vyplácet prémie v libovolné výši.

Prémie by měly být maximálně ve výši fixního platu, tedy v poměru 1:1. Celkové prémie bude možné zvýšit maximálně na dvojnásobek platu v případě, že takový návrh schválí prostá většina akcionářů na valné hromadě, kde budou alespoň dvě třetiny vlastníků.

 

Právě se děje

Další zprávy