Bratislava tak zahájila nejzávažnější logistickou operaci v dějinách samostatného Slovenska.
Systém ERM-2 je klíčový pro přechod národní měny na euro. Podle kriterií vstupu do eurozóny musí měna kandidátské země v ERM-2 setrvat alespoň dva roky, než jí lze povolit zavedení eura.
"Členství v ERM-2 a stanovená centrální parita by měly přispět k stabilizaci kurzovního vývoje slovenské koruny. Zároveň podpoří také dynamický růst slovenského hospodářství," uvedli ve společném prohlášení ministr financí Ivan Mikloš a guvernér
centrální banky Ivan Šramko.
Stropy stanoví ECB
Aktuální povolené stropy a dolní limity kurzu, při nichž se slovenskou měnou může obchodovat Evropská centrální banka (ECB),
oznámí ECB a Slovenská národní banka v pondělí před zahájením obchodování. Analytici zatím uvedli, že střední hodnota vázaného směnného kurzu k euru bude 38,4550 slovenské koruny za jedno euro.
"Kurz může kolísat ve fluktuačním pásmu plus minus 15 procent kolem středního kurzu," stojí v prohlášení z Bruselu, o kterém informovala agentura Reuters.
Slovensko chce do eurozóny vstoupit k 1. lednu 2009, zatímco Česká republika hodlá přejít na jednotnou evropskou měnu 1. ledna 2010 a do směnného mechanismu ERM-2 ještě nevstoupila.
Stejně je na tom Maďarsko, které se k systému chce připojit rovněž k 1. lednu 2010 a Polsko, které si ale jako jediný člen EU zatím termín přijetí eura nevytyčilo.
Nováčci myslí i na rok 2007
Naopak Estonsko, Litva a Slovinsko, které chtějí přijmout společnou měnu v roce 2007, a Kypr, Lotyšsko a Malta, jež tak chtějí učinit o rok později, už členy mechanismu ERM-2 jsou.
Před připojením k ERM-2 musí státy splnit kriteria nízké inflace, nízkých rozpočtových deficitů a zadlužení státu a malých výkyvů národní měny vůči euru.
"Slovensko bylo do systému přijato na základě svých závazků udržovat cenovou stabilitu a provádět přísnou fiskální politiku, která je nutná pro zachování makroekonomické stability, včetně nízké inflace," uvádí se v příslušném komuniké Evropské unie..
EU tento měsíc zveřejnila hodnocení, podle něhož Slovensko splnilo kritéria týkající se inflace a dluhu, ale jeho rozpočtový deficit je na úrovni 4,1 procenta hrubého domácího produktu. Podmínky pro přijetí do eurozóny jsou přitom přísnější. Dluh nesmí překročit tři procenta HDP.
Praha zatím plní tři z pěti bodů, což je nejlepší výsledek ze zemí visegrádské čtyřky.
Podle EU bude Bratislava muset pozorně dohlížet na rozpočtovou kázeň, aby včas zabránila neplánovaným schodkům.
V současnosti platí eurem jako oficiálním platidlem občané dvanácti z pětadvaceti členských zemí EU.#reklama