Skotové si už v baru nezakouří

Dušan Klimeš
25. 3. 2006 0:00
Praha - Dnešek je posledním dnem, kdy si Skotové mohou vychutnat cigaretu ve své oblíbené hospodě.
Ve Skotsku začíná platit zákaz kouření
Ve Skotsku začíná platit zákaz kouření | Foto: Aktuálně.cz

V neděli v šest hodin ráno totiž vejde v platnost zákon, který zakazuje kouření ve všech barech, restauracích a hospodách.

Kouření je ve Skotsku nejčastější příčinou předčasného úmrtí. Ročně na následky kouření zemře 13 tisíc lidí. Na léčbu nemocí způsobených kouřením vláda ročně vydá přes 200 milionů liber, což je přibližně 8,5 miliardy korun.

Druhou stranou mince jsou daňové příjmy z prodeje cigaret a podíl tabákového průmyslu na HDP země. Nejnovější studie však uvádí, že rozdíl mezi příjmy státního rozpočtu z daní a výdaji na zdravotní péči týkající se kouření je nepříznivý pro stát. Že tedy vydá více, než získá.

Zavřené hospody

Majitelé barů a hospod mají ovšem strach z odlivu zákazníků. Bojí se, že pokud si klienti nebudou moci zakouřit, do baru vůbec nepůjdou a provozovatel tak přijde o tržby.

Podle šéfa asociace sdružující restaurační zařízení Paula Watersona přijde v důsledku poklesu tržeb o práci až 2500 lidí. Navíc přibližně 142 zařízení bude muset skončit úplně.

"Členové naší asociace se právem bojí o svoji budoucnost. Zákaz staví celý sektor do velmi špatné situace," komentoval pro agenturu Bloomberg Paul Waterson.

Studie, vypracovaná skotským Centrem pro ekonomické a obchodní výzkumy, ukazuje, že nový zákon může způsobit asi sedmiprocentní pokles příjmů v pohostinství a o práci může přijít až šest procent zaměstnanců tohoto odvětví.

V Irsku, kde zákon platí dva roky, se potýkali s podobnou situací. V prvních dvanácti měsících po zákazu zaznamenaly některé hospody až třetinový pokles příjmů. Dlouhodobě však příjmy barů poklesly "pouze" o šest procent.

Ovšem ani Irsku se nevyhnulo zavírání barů. Sdružení restauratérů, které má devět tisíc členů, potvrdilo 400 až 500 zavřených podniků od doby, kdy protikuřácký zákon vešel v platnost.

Podle Světové zdravotnické organizace je mezi skotskými dospělými 29 procent kuřáků.

Budeme následovat Skotsko?

O úplném zákazu kouření, jak ho schválili ve Skotsku, bude v Česku sněmovna jednat ještě před volbami. Zákaz nyní leží ve sněmovně jako součást insolvenčního zákona. Poslanci o něm tedy budou hlasovat společně s normou, která se zabývá úpadkovým právem a kouření se vůbec netýká.

Pokud by byl zákon přijat, znamenalo by to další problémy i pro největšího výrobce tabáku na světě, firmu Philip Morris. Tato společnost, která vyrábí a prodává cigarety i v České republice, oznámila, že zisk české divize klesl na 3,05 miliardy korun z předloňských 4,41 miliardy.

Podle analytiků bylo důvodem poklesu červnové zvýšení daně z tabákových výrobků a zvyšující se import cigaret po vstupu České republiky do EU. Tehdy totiž odpadla cla a zahraniční výrobci se tak stali konkurenceschopnější.

Pražská burza, na které jsou akcie Philip Morris kotovány, zareagovala na tyto zprávy velmi citlivě a cena akcií klesla o 2,72 procenta.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy