K tomuto kroku se odhodlaly poté, co kontroly odhalily množství závadných dodávek. V praxi to znamená, že dovoz rýže do Ruska ode dneška není možný.
Na základě toho úřady rozhodly, že všechny licence a povolení, které umožňovaly dovoz rýže do Ruské federace, jsou dočasně neplatná. Tato opatření přijala veterinární a fytosanitární správa Rosselchoznadzor.
"Zdá se, že toto opatření má ve skutečnosti chránit významné domácí pěstitele rýže a zpracovatele. Je těžké najít jiné vysvětlení, protože dovoz se nezastavil jen z jedné země, ale ze všech najednou," řekl agentuře Reuters pod podmínkou zachování anonymity jeden z analytiků agrárního trhu v Rusku.
Asi 2000 tun cereálií a rýže nízké kvality byly dovezeny z Pákistánu, Indie, Thajska a Egypta. Podle úředníků mohou být i zdraví nebezpečné. Každopádně prý byly plesnivé a zapáchaly.
Rýže s příchutí chemie
Další dodávky z Číny byly příliš vápenaté a nažloutlé, z Indie a Vietnamu byla rýže dokonce napadena škůdci.
Rýže ze Španělska navíc obsahovala vysoké hodnoty pesticidů, které překračovaly povolené limity a v dovozu z Vietnamu byl nalezen i chlorpyrifos.
Rusko v loňském roce zvýšilo produkci rýže na 575 tisíc tun, což byl proti roku 2004 nárůst o 22 procent. Loni v dubnu Moskva uvalila na dovoz rýže clo 70 eur, tedy asi 1956 korun za tunu.
Rusko podle institutu IKAR pokrývá více než polovinu poptávky po rýži dovozem. Nejvíce rýže dováží z Číny, Vietnamu, Indie a Thajska, uvádí IKAR, který sleduje trendy na zemědělském trhu a zpracovává statistiky.
Česka se podle mluvčí ministerstva zemědělství Táni Králové dovozní omezení z ruské strany nedotkne, protože od vstupu do EU se z tuzemska na ruský trh žádná rýže nevyváží.
Zákaz dovozu byl zaveden dnes a bude trvat do dalšího přezkoumání úřady.
Rusko už zakázalo dovoz i dalších potravin, včetně například lososa z Norska, masa z Polska a částí Brazílie, anebo drůbežího z Maďarska. I v těchto případech jako důvod uvádělo zdravotní rizika.