Ropa stojí nejvíc od začátku roku, cena poroste dál

hp
19. 10. 2009 9:44
Cena americké ropy se dnes vyšplhala na 79,05 dolaru za barel. Dosáhla tak nového maxima pro letošní rok.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Cena za barel americké ropy dnes po několikadenním růstu cen na burze vystoupala na rekordních 79,05 dolaru, tedy na letošní maximum. Poté však mírně klesla zpět na 78,57 dolaru. Severomořská ropa Brent podražila o šest centů na 77,05 dolaru. 

Investoři ale vyčkávají, zda očekávané ekonomické výsledky amerických korporací nepoukáží na výraznější oživení trhu. Očekávané čtvrtletní výsledky hospodaření americké technologické společnosti Apple či strojírenské Caterpillar by totiž mohly podpořit růst ceny ropy i v tomto týdnu.

Výsledky v minulém týdnu zvýšily ceny komodit. Za jejich dnešní oslabení zřejmě mohou v pátek zveřejněné slabé ekonomické výsledky společností Bank of America a kolosu General Electric.

"Ceny ropy se v současnosti obchodují velice vysoko, uvážíme-li fakt, že Spojené státy mají stále ještě velké zásoby," uvedl pro agenturu Reuters analytik komoditního trhu Commonwealth Bank of Australia David Moore.

Cena ropy, která za poslední týden vzrostla o 9,4 procenta, se dosud zvýšila o 13 procent. Americká ropa tak od sedmého října podražila téměř o 9 dolarů za barel.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy