Řekni si o pomoc, tlačí eurozóna na Portugalsko

Veronika Skálová Veronika Skálová
26. 11. 2010 10:30
Marže u vládních dluhů astronomicky rostou, bez ohledu na optimistické projevy politiků
Úsporná opatření portugalské vlády vyvolala ve středu generální stávku.
Úsporná opatření portugalské vlády vyvolala ve středu generální stávku. | Foto: Reuters

Berlín - Stejná situace, jiná země o týden později. Zatímco před týdnem tlačily trhy Irsko do žádosti o finanční pomoc od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, nyní svou pozornost obrátily k Portugalsku.

Německý deník Financial Times Deutschland o tom informoval ve svém pátečním vydání s odvoláním na zdroje z německého ministerstva financí. Na zadlužené Portugalsko tlačí především ostatní země platící eurem, ale i Evropská centrální banka.

"Pokud by Portugalsko využilo pomoc z Evropského záchranného fondu, byla by to dobrá zpráva hlavně pro Španělsko, které tam má silné finanční zájmy," řekl zdroj deníku.

Portugalsko má požádat o pomoc z fondu právě proto, aby Španělsko, tedy pátá největší ekonomika v Unii, nemuselo udělat to samé. A hraje se samozřejmě také o osud eura.

Portugalská vláda nyní pracuje na tvrdých úsporných opatřeních, která mají snížit letošní rozpočtový deficit 7,3 procenta hrubého domácího produktu na 4,6 procenta v příštím roce.

Politici, važte slova!

Německá kancléřka Angela Merkelová rozbouřila trhy, když tento týden prohlásila, že evropská měna je ve výjimečně vážné situaci. Škody nenapravilo ani její další vystoupení, kde vyjádřila svou důvěru v to, že eurozóna vyjde z krize silnější.

Člen bankoví rady ECB a guvernér německé centrální banky Axel Weber ve čtvrtek prohlásil, že zdroje v záchranném fondu by Unie mohla zvýšit. To jistotě investorů příliš nedodalo.

"Protichůdné komentáře klíčových figur eurozóny přilévají olej do ohně. V eurozóně není vidět opět ani náznak jednoty, byť se politici zaštiťují tím, že osud unie není ani náhodou ohrožen. Pravděpodobnost, že eurozóna i tento útok ustojí je skutečně velmi vysoká, ale do té doby než bude jasné, že klíčové země a instituce jsou připraveny sdílet náklady na její udržení, bude na trzích dluhopisů v unii ještě pěkně horko," upozornil analytik ČSOB Jan Čermák

Bez ohledu na ujišťování politiků, že euru nebezpečí nehrozí, rizikové marže u vládního dluhu Portugalska, Španělska, Irska i Řecka rostou, podle agentury Reuters u dvou prvně jmenovaných zemí do rekordních výšek.

Deník Financial Times informoval, že výnosy desetiletých dluhopisů Irska dosáhly devíti procent, u Portugalska sedmi procent. Někteří experti se nechali slyšet, že nákaza může zasáhnout nejen země na periferii eurozóny, ale i Francii nebo Nizozemí.

Hysterie na trzích dohnala k žádosti o pomoc i Irsko. Nyní se panika opět rozhořela. "Děsí mě to. Investoři, kteří minulý týden zachovávali klid, v současnosti všichni prodávají," řekl Financial Times obchodník z nejmenované americké investiční banky..

O pomoc MMF a eurozóny letos jako první požádalo Řecko, které dostane při dodržení podmínek v průběhu tří let 110 miliard eur.

Po této zkušenosti byl založen záchranný a stabilizační fond, který mě pro příště sloužit právě záchraně předlužených zemí eurozóny. Z celkových 750 miliard, které má fond k dispozici, daly 440 miliard dohromady právě země platící eurem, 250 miliard přidal MMF a zbylých 60 miliard EU.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy