Washington - Jediný hlas z řad republikánů chyběl na včerejším jednání amerického Senátu demokratům, aby protlačili svou reformu Wall Streetu. Snahy o zavedení přísnějších pravidel pro banky se však demokraté, v čele s prezidentem Barackem Obamou, nevzdávají.
Prezidenta přístup republikánů rozezlil. "Hluboce mě zklamalo, že republikáni v Senátu jednotně hlasovali proti umožnění začátku veřejné debaty o reformě Wall Streetu. Reforma, na níž obě strany pracovaly déle než rok, by zabránila opakování podobné. Vyzývám proto Senát, aby se vrátil do práce a upřednostnil zájmy země před stranickými," prohlásil po hlasování Obama.
Demokraté jsou odhodlaní hlasovat o reformě znovu a znovu, dokud sveřepý odpor republikánů neprolomí. Mají v senátu 59 křesel, ale potřebují 60 hlasů, aby reformu prosadili.
Republikánům nejvíc vadí návrh na vytvoření speciálního fondu pro záchranu finančních institucí v nouzi. Počítá s tím, že do fondu budou přispívat samotné banky a nastřádají v něm 50 miliard dolarů.
Kromě záchranné sítě v podobě fondu má reforma například víc chránit běžné spotřebitele, ale i akcionáře, kterým by dala vliv na odměny manažerů firem a složení jejich vedení.
Republikáni reformu kritizují i proto, že je podle nich příliš rozsáhlá a příliš podporuje vládní pravomoci. A pro případ, že by jejich jednání s demokraty selhala, chystají vlastní návrh zákona.
Větší kontrola na Wall Street má podle průzkumů veřejného mínění mezi Američany dvoutřetinovou podporu. Mají totiž pocit, že zatímco oni přicházeli o práci a domovy, banky na krizi, kterou spustily, nijak netratily, protože je zachránil stát.