Řecko dokončilo výměnu dluhopisů, pomoci nic nebrání

ČTK ČTK
12. 3. 2012 16:06
Druhý záchranný úvěr pro Řecko má hodnotu 3,2 bilionu korun
Bude se v Řecku i nadále platit eurem?
Bude se v Řecku i nadále platit eurem? | Foto: Reuters

Atény - Řecko v pondělí dokončilo plánovanou výměnu státních dluhopisů v nominální hodnotě 177,25 miliardy eur (téměř 4,4 bilionu českých korun), které drží soukromí věřitelé a které se řídí řeckým právem.

Informuje o tom agentura AP a další média. Země tak splnila klíčovou součást dohody o výrazném snížení dluhu, a měla by tudíž dostat druhý záchranný úvěr za 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu korun).

K výměně dluhopisů se ve stanoveném termínu přihlásilo téměř 86 procent věřitelů, kteří vlastní státní dluhopisy vydané podle řeckého práva. Požadavek byl alespoň 75 procent. Řecko se tak na poslední chvíli vyhnulo neřízenému státnímu bankrotu.

Atény si legislativním dodatkem zajistily, že na výměnu dluhopisů budou muset přistoupit i ti držitelé, kteří s návrhem nebudou souhlasit. Celkově tak Řecko restrukturalizuje 95,7 procenta dluhu. Zbytek jsou papíry, které byly vydané podle jiného než řeckého práva a jejich držitelé nejsou vázáni žádnou doložkou o společném postupu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy