Londýn - Regulační úřady ve Spojených státech a Velké Británii vyměřily britskému finančnímu úřadu Royal Bank of Scotland (RBS) pokutu 615 milionů dolarů (asi 11,7 miliardy Kč) za účast na manipulaci s globální úrokovou sazbou Libor.
Oznámila to agentura Reuters. RBS je třetí bankou, která byla v tomto mezinárodním skandálu zatím usvědčena. Libor je klíčovou sazbou, od které se odvíjí cena většiny úvěrů, včetně těch hypotečních.
Americká Komise pro obchodování futures kontraktů (CFTC) uvedla, že RBS předkládala nepravdivá data o vývoji úrokových sazeb, aby mohla upřednostnit vlastní zájmy. Z toho pak měla prospěch převážně obchodní divize banky.
Samotná pokuta přesahuje 460 milionů dolarů. RBS ale zároveň přistoupila na to, že se americkému ministerstvu spravedlnosti přizná k odpovědnosti za nedovolené jednání a přijme finanční trest ve výši asi 150 milionů dolarů. Vedle toho slíbila spolupráci na objasnění skandálu. Banka také připustila podvodné jednání v Japonsku.
Londýnská mezibankovní nabízená sazba (Libor) je klíčovým globálním indikátorem vývoje většiny úrokových sazeb a ovlivňuje trh v objemu až 800 bilionů dolarů (asi 15,2 biliardy Kč). Výši sazeb Libor určuje britská bankovní asociace, a to na základě dat, která jí poskytují členské banky. Systém má tedy samoregulační charakter, který spoléhá právě na věrohodnost dat od členských bank.