První dějství kauzy Microsoft je u konce

Michal Najman
29. 4. 2006 0:00
Lucemburk - Pětidenní maratón a argumentů a protiargumentů má za sebou Soud první instance ve sporu amerického gigantu Microsoft a Evropské komise.

Ve hře je 497 milionů eur. Evropské komisi se nelíbí, že Microsoft zneužívá své monopolní postavení na trhu operačních systémů k získání trhu skupinových serverů, které umožňují uživatelům přihlásit se do firemní sítě, dostat se k souborům a tisknout dokumenty.

Počítač vyšle požadavek na přihlášení k systému a vykoná další operace, při kterých používá speciální jazyk nazývaný "protokoly". Microsoft informace o těchto protokolech nesdílí a neposkytuje konkurenci.

"Žádosti o tyto informace jsou Microsoftem odmítány," řekl agentuře Reuters právník Komise Anthony Whelan. Softwarová firma podle něj uzavřela přístup konkurentům na trhy dvěma zámky. "Potenciální rival by musel vstoupit jak na trh skupinových serverů, tak na trh operačních systémů," dodal Whelan.

Komise proto vystavila Microsoftu účtenku za porušení svých antimonopolních zákonů. Její konečná suma se vyšplhala na rekordních 497 milionů eur. Microsoftu se však platit nechce, alespoň tedy ne celou částku.

Pokuta = dárek novinářům

"Pokuta by měla být zrušena, nebo výrazně snížena, protože její výše výrazně přesahuje škody," prohlásil Ian Forrester, právník společnosti. "Microsoft neudělal nic špatného," uvedl Forrester. Jediné, k čemu by prý pokuta posloužila, by byly palcové novinové titulky.

Na definitivní rozhodnutí si strany sporu chvíli počkají. Možná i několik měsíců až rok.

Rozhodnutí soudu ve prospěch Komise by mohlo přimět Microsoft změnit způsob, jakým bude v budoucnu působit na světových trzích. Také by podpořilo EU v akcích proti agresivnímu chování korporací.

Andrew Tridgell, zakladatel firmy Samba software hovoří s Carlem Pianem, právníkem "Free Software Foundation Europe" u Soudu první instance v Lucembursku.
Andrew Tridgell, zakladatel firmy Samba software hovoří s Carlem Pianem, právníkem "Free Software Foundation Europe" u Soudu první instance v Lucembursku. | Foto: Reuters

Microsoft se domnívá, že rozhodnutí komise z roku 2004 vlastně nařídilo společnosti, aby dala zdarma konkurentům přístup ke všem svým obchodním tajemstvím a copyrightům. To by jim umožnilo vytvořit podobný produkt a vzalo Microsoftu konkurenční výhodu.

Microsoft nemá rád Sambu

"Není to běžný soudní proces. Je výjimečný v mnoha ohledech," řekl Whelan. Argumentoval tím, že Microsoft vstoupil na trh se servery mnohem později, než jeho konkurenti, jako jsou Novell a Sun Microsystems. Dominantním se stal tím, že jim odepřel "opakované žádosti" o informace, které by jim umožnily udržet své produkty konkurenceschopné.

Dalším prohřeškem Microsoftu je odmítnutí poskytnutí licence firmě Samba, která vytváří "open-source" server. Open-source v praxi znamená, že po jeho spuštění by byly všechny informace a protokoly zveřejněny. To byl odhalilo i protokoly Microsoftu.

Zakladatel serveru Samba Andrew Tridgell ale tuto informaci odmítá. "Respektujeme práva duševního vlastnictví, pokud nebudeme moci zveřejnit tyto soubory, nezveřejníme je," řekl agentuře Reuters.

Kdo s koho

Reputace Komise, jakožto nejvyššího protimonopolního orgánu EU bude vážně poškozena, pokud případ prohraje. Kdyby Komise vyhrála, jistě by proti Microsoftu ještě přiostřila. Navíc by se pustila i do dalších sporů s americkou firmou a uvalila i další pokuty.

Pokud vyhraje Microsoft, bude moci pokračovat ve svých obchodních praktikách, které mu pomohly stát se součástí většiny domácností a firem ve kterých svítí počítačové monitory.

 

Právě se děje

Další zprávy