Pracovníci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Slovinska a tří pobaltských států se budou moci ucházet o zaměstnání v Nizozemsku od 1. ledna příštího roku a využívat tak stejných možností, které už platí pro občany Malty a Kypru. Všech deset zemí se začlenilo do EU 1. června 2004.
Haag zatím uplatňuje na svém pracovním trhu vůči novým členům unie restrikční opatření, jež vyplývala z obav, že příchod levnějších pracovních sil z východní části EU ohrozí dražší domácí zaměstnance.
Vláda bude přísně dohlížet
Náměstek ministra sociálních věcí Henk van Hoof ale současně zdůraznil, že nizozemská vláda bude dohlížet na dodržování rovných pracovních podmínek mezi těmito zahraničními silami a domácími pracovníky a firmy, které budou vyplácet lidem z nových zemí nižší než průměrnou mzdu, postihne vysokými pokutami. Van Hoof také slíbil vyřešení problému ilegálních pracovníků přicházejících do Nizozemska ze států mimo EU.
Už letos přistoupí k uvolnění pracovního trhu silám z nových zemí také Portugalsko, Finsko a Španělsko. Naopak Německo a Rakousko potvrdily, že hodlají využívat ochranná opatření, která mohou trvat až sedm let, co nejdéle. Francie a Belgie oznámily, že režim změkčí pro vybrané profese, další západoevropské země se ještě nevyjádřily.
Zatím byl pracovní trh nováčkům otevřen jen v Británii, Irsku a Švédsko.
K plnému otevření pracovního trhu pro lidi z nových členských zemí vyzvali staré členské státy unie, které tak ještě neučinily, minulý týden poslanci Evropského parlamentu.
Členové výboru EP pro zaměstnanost schválili zprávu, v níž zdůraznili, že volný pohyb pracovních sil je jednou ze čtyř základních svobod, na nichž spočívá vnitřní trh EU, a že je také výrazem solidarity mezi starými a novými členy unie. Dokument také konstatuje, že země, které již svůj pracovní trh otevřely, nezaznamenaly žádné problémy.