Naděje volné práce v EU ožívá. Zvolna

Adam Junek
14. 3. 2006 0:00
Brusel - Kdo otevře dveře pracovníkům z nových členských států Evropské unie? O to se hraje nyní. Uvnitř: GRAFIKA A AUDIO

Do konce příštího měsíce musí všechny země, které zavedly restrikce na volný pohyb pracovních sil, nahlásit Evropské komisi, jak budou postupovat dál. Nyní mají šanci prodloužit bariéry o další tři roky. Významným zlomem by mohl být patrně už jen summit představitelů členských států, kteří se sejdou příští týden v Bruselu.

Francie slibuje...

Nejčerstvěji Francie oznámila ústy svého premiéra Dominique de Villepina, že uvolní některé sektory. Půjde o oblasti, kde "francouzským firmám chybí pracovní síly". Vše však musí schválit odborové svazy. Podobný krok ohlásila i Itálie.

Pozorovatelé v Bruselu se shodují, že ze strany Francie to bude přes snahu premiéra znamenat prodloužení o další tři roky téměř ve všech oborech. Kromě toho se předpokládá, že restrikce budou pokračovat i poté, kdy si každá země bude moci požádat ještě o dvouletou výjimku, tentokrát však podloženou argumenty.

...Finsko plní

"Dokážete si snad představit francouzské odbory, které stávkují proti všemu, že povolí jen tak uvolnění pracovního trhu," uvedla britská analytička Aurore Wanlinová z Centra pro evropskou reformu.

Komise na začátku února vyzvala dvanáctku starých zemí, které na svůj trh nováčky nepustily, aby je alespoň nyní neprodlužovaly.

  • EU: Otevřete trhy, jak pravil Špidla čtěte ZDE

Zatím se čelem obávané hrozbě "polského instalatéra", který se stal symbolem levné pracovní síly, postavily Španělsko, Portugalsko a Finsko. Ty už deklarovaly, že od 1. května, tedy po dvou letech od vstupu desíti nových zemí, své trhy otevřou.

Mstí se jen Maďarsko a Polsko

Malta s Kyprem pozorují tyto boje o otevření trhu jen zpovzdálí. Na ně se zákazy nikdy nevztahovaly. Mezi sebou bývalé komunistické země také žádné bariéry nemají. A na pracovníky ze starých zemí "odvetnou akci" použily jen Maďarsko a Polsko.

Má pro staré země smysl chránit před levnými pracovníky své trhy? "Absolutně ne. Příklady Irska, Švédska a Velké Británie, které se nováčkům otevřely, dávají jasně najevo, že uvolnění hranic pomáhá ekonomickému růstu," míní bruselský Paul Hofheinz ze sdružení Lisabonská rada.

Za pravdu mu dal nedávno i komisař pro průmysl Günter Verheugen. V jednom z výborů Evropského parlamentu prohlásil: "Pro zavedení přechodných období nikdy neexistovalo ekonomické opodstatnění. Byl to politický obchod: můžete vstoupit do Unie, ale musíte se smířit s přechodným obdobím."

Právě komisařovo rodné Německo už dříve varovalo, že rozhodně trh neuvolní, jak dlouho to jen půjde. Tedy až v roce 2011. Stejně bude postupovat i předsednické Rakousko.

Foto: Tomáš Daněk

 

Právě se děje

před 25 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy