Podíl Apple na trhu s tablety bude klesat jen zvolna

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 4. 2011 12:35
Na operačních systémech v tabletech má nyní Apple podíl 69 procent
Letos vypustil Apple do světa iPad2.
Letos vypustil Apple do světa iPad2. | Foto: Jan Kovalík

Helsinky - Nadvláda na rychle se rozvíjejícím trhu s takzvanými tablety, bude ještě několik let z hlediska operačních systémů patřit Applu a jeho iPadu, předpovídá agentura Gartner.

Podle analytiků agentury, která se zabývá vývojem na trhu s informačními technologiemi, se v letošním roce prodá 70 milionů tabletů, v roce 2012 108 milionů, což představuje raketový nárůst ve srovnání s 17,6 miliony kusů prodaných v loňském roce.

Jak informovala agentura Reuters, podíl operačního systému Apple na trhu se do roku 2015 sníží na 47 procent z letošních 69 procent, zatímco podíl Googlu vzroste na 39 procent ze současných dvaceti.

Třetí místo bude letos patřit tabletu společnosti Research In Motion (RIM), kterou proslavil přístroj Blackberry, nazvanému Playbook, používá novou platformu QNX. Podle Gartner má letos tento operační systém získat podíl na trhu 5,6 procenta a do roku 2015 jej zvýšit na 10 procent.

"RIM bude stát dost času a snahy, přitáhnout dodavatele, kteří vytvoří okolo QNX přesvědčivý systém aplikací a služeb, tak aby se platforma stala alternativou k Applu nebo k Androidu," upozornila analytička společnosti Carolina Milanesi.

Podle ní bude tablet od RIM přitahovat zejména firmy, které už používají zařízení stejné firmy nebo budou mít vyšší požadavky na zabezpečení.


 

Právě se děje

před 30 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy