Podíl Apple na trhu s tablety bude klesat jen zvolna

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 4. 2011 12:35
Na operačních systémech v tabletech má nyní Apple podíl 69 procent
Letos vypustil Apple do světa iPad2.
Letos vypustil Apple do světa iPad2. | Foto: Jan Kovalík

Helsinky - Nadvláda na rychle se rozvíjejícím trhu s takzvanými tablety, bude ještě několik let z hlediska operačních systémů patřit Applu a jeho iPadu, předpovídá agentura Gartner.

Podle analytiků agentury, která se zabývá vývojem na trhu s informačními technologiemi, se v letošním roce prodá 70 milionů tabletů, v roce 2012 108 milionů, což představuje raketový nárůst ve srovnání s 17,6 miliony kusů prodaných v loňském roce.

Jak informovala agentura Reuters, podíl operačního systému Apple na trhu se do roku 2015 sníží na 47 procent z letošních 69 procent, zatímco podíl Googlu vzroste na 39 procent ze současných dvaceti.

Třetí místo bude letos patřit tabletu společnosti Research In Motion (RIM), kterou proslavil přístroj Blackberry, nazvanému Playbook, používá novou platformu QNX. Podle Gartner má letos tento operační systém získat podíl na trhu 5,6 procenta a do roku 2015 jej zvýšit na 10 procent.

"RIM bude stát dost času a snahy, přitáhnout dodavatele, kteří vytvoří okolo QNX přesvědčivý systém aplikací a služeb, tak aby se platforma stala alternativou k Applu nebo k Androidu," upozornila analytička společnosti Carolina Milanesi.

Podle ní bude tablet od RIM přitahovat zejména firmy, které už používají zařízení stejné firmy nebo budou mít vyšší požadavky na zabezpečení.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy