Po čínských dálnicích přijíždějí miliardy navíc

Adam Junek
24. 11. 2009 8:50
Číňané vyhráli tendr na dva úseky polské dálnice z Lodže do Varšavy. Nabídli cenu poloviční oproti evropské konkurenci
Stavba dálnice D1 u Hulína
Stavba dálnice D1 u Hulína | Foto: Karel Toman

Varšava /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Nové miliony až desítky milionů zlotých či eur zahraničních investic si slibuje Polsko od čínské společnosti, která bude v největším středoevropském státě stavět dálnice.

Společnost Covec (China Overseas Engineering Corporation) zvítězila ve dvou tendrech na výstavbu dálnice A2 z Lodže do Varšavy. Na dvou úsecích, které má dostavět, nabídla podle informací deníku Aktuálně.cz bezmála poloviční cenu, než do té doby požadovala její evropská konkurence.

Úspora: v miliardách

"Díky tomu se podaří ušetřit na 70kilometrovém úseku až 700 milionů zlotých (4,3 miliardy korun)," potvrdil viceprezident polské agentury pro podporu zahraničních investic (PAIiIZ) Marek Lyzwa. Smlouva již byla podepsána, budovat se má začít pravděpodobně v létě příštího roku.

Další tři úseky podle něj v tendru vyhrály firmy, ale pod tlakem čínské konkurence nabídly ceny až o 40 procent nižší než dříve.

A tím přínos čínských investorů nemá skončit. "Předpokládáme, že se sebou přivedou další investice. A to právě do stavebnictví. Nemohou veškerý materiál vozit z Číny. Jednak je to neekonomické, a hlavně nedostanou na všechno evropské certifikáty," sdělil Lyzwa. Polský "CzechInvest" tak počítá s dalšími investicemi například v oblasti výroby cementu a dalších oblastí, nutných pro stavbu dálnic.

Míří do Česka

Společnost Covec už navíc dříve potvrdila deníku Aktuálně.cz zájem ucházet se i o zakázky v Česku. Mohla by tudíž přilákat nové čínské investory i do Česka. Ostatně nedávno se do Prahy a dalších měst vypravila delegace čínských podnikatelů, kteří se snažili najít vhodné příležitosti pro své investice.

V Polsku jsou čínské investice nyní podle údajů polské agentury na vzestupu. "Největší procento samozřejmě tvoří země Evropské unie - asi 85 procent. V tom jsou ale započteny i firmy, které původně jsou například z Koreji ale zde investuje například jejich nizozemská pobočka. Ve zbylých patnácti procentech převažují americké a nově právě čínské, korejské, japonské a indické firmy," uvedla Iwona Chojnowsdka-Haponik, zodpovědná za oddělení zahraničních investic u polské agentury.

V letošním roce se agentura počítá s tím, že celkem přiláká investice za sedm miliard eur. Na celkové sumě se odrazila ekonomická krize - vloni to bylo 11 miliard. Jak ale zástupci agentury upozorňují, nezměnil se počet firem, spíše výše investic. "Projekty jsou jen menší," vysvětluje Agnieszka Ciećwierczová, vedoucí propagace.

Největším projektem tak je v tomto roce švédské společnosti Cargotech v hodnotě 90 milionů euro.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy