OECD: Reformujte, dokud je čas

dkl, ČTK
13. 2. 2007 15:00
Paříž - Vzkaz OECD členským zemím je jasný: reformy jsou cestou k vyšší zaměstnanosti.

Státy by neměly váhat a do reformních plánů se pustit okamžitě. Mnohým se to, podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, daří. Je třeba ale nepolevit a neusnout na vavřínech prvních úspěchů.

Reformy jsou totiž cestou jak zlepšit efektivitu práce a vytvářet pracovní příležitosti.

Materiál, který dnes OECD zveřejnila, obsahuje pro každou z 30 členských zemí OECD pět směrů, na které by se měly soustředit přednostně.

Šefekonom OECD Jean-Philippe Cotis
Šefekonom OECD Jean-Philippe Cotis | Foto: OECD

Pro Českou republiku je to snížení fiskálních nákladů na pracovní síly, zvlášť ty s nízkými příjmy, snížení nákladů na ochranu pracovních míst zaměstnanců na dobu neurčitou, snížení administrativních nákladů pro podniky, reforma zdravotního systému a přizpůsobení vzdělávacího systému rostoucí potřebě lidí s vysokoškolským vzděláním.

Méně korupce pro Slovensko

První z priorit týkajících se České republiky platí i pro Slovensko. To by se podle OECD mělo dále zaměřit na zlepšení financování a zvýšení účinnosti vzdělávacího systému, reformu bytového trhu s cílem zvýšit mobilitu a také na posílení aplikace zákonů a větší transparentnost při zadávání veřejných zakázek.

OECD také Slovensko nabádá ke snížení implicitní daně pro starší pracovníky, kteří chtějí pracovat dál. Hodnota implicitní daně spočívá ve schopnosti stanovit, zda je pro osobu ve věku, kdy již může odejít do důchodu, výhodné přestat pracovat a do důchodu skutečně odejít, nebo zda setrvat déle v zaměstnání.

Reformy jsou cestou k zlepšení na trhu práce
Reformy jsou cestou k zlepšení na trhu práce | Foto: Reuters

Pracovní trh jako základ

Některé priority OECD označuje za platné pro širší okruh zemí. Země kontinentální Evropy by se tak podle ní měly soustředit hlavně na zlepšení situace na pracovním trhu. Pro země se slabšími příjmy, ale i pro Japonsko a Švýcarsko by mělo být hlavním zvýšení produktivity.

Anglofonní státy, i když mají většinou výkonný pracovní trh, by zase měly zvýšit úroveň kvalifikace pracovních sil a především zlepšit kvalitu středního vzdělání. "Četným zemím" Evropské unie pak OECD doporučuje zvýšit úroveň vysokoškolského vzdělávání.

 

Právě se děje

Další zprávy