Washington - Americký Senát dnes schválil definitivní znění největší změny regulace finančního odvětví v zemi od 30. let minulého století. Následoval tak Sněmovnu reprezentantů, jež se zákonem souhlasila na konci června.
Nyní již norma, která je reakcí na vážnou krizi, jež v nedávné době otřásla světovým finančním systémem, čeká jen na podpis prezidenta Baracka Obamy. Předpokládá se, že jej pod ni připojí co nejdříve.
Zákon, za jehož přijetí se šéf Bílého domu značně zasazoval, by měl výrazně zvýšit ochranu spotřebitelů před pochybnými praktikami finančních firem. Na starost ji bude mít nový nezávislý úřad, který vznikne v rámci americké centrální banky.
Vůbec poprvé by změna měla přinést regulaci na trh s deriváty. Některým typům těchto cenných papírů a jejich nedostatečné regulaci se totiž klade za vinu to, že značně zhoršily průběh i rozsah finanční krize.
Rozsáhlá norma, která má kolem 2300 stránek, se také snaží řešit problém finančních institucí, které jsou tak veliké, že jejich pád může ohrozit celý systém. Vytváří tak třeba zvláštní radu, jež bude sledovat a řešit systémová rizika, která ohrožují stabilitu celé ekonomiky. Zpřísní se také kapitálové požadavky pro velké banky.
Zákon, který předložil senátor Christopher Dodd a člen Sněmovny reprezentantů Barney Frank, oba demokraté, by také měl zefektivnit dohled americké centrální banky Fedu na odvětvím a umožnit jí v krajním případě rozdělit příliš velké společnosti.
Reforma se dotýká i odměn manažerů finančních firem. Zpřísňují se také podmínky pro ratingové agentury, které čelí kritice, že před vypuknutím finanční krize nedostatečně plnily svou roli, když například neupozornily na rizika spojené s některými finančními nástroji, a naopak je hodnotily jako kvalitní. Zákon také například podle jeho autorů přináší větší ochranu investorů.
Smyslem hlubokých reforem je zabránit opakování finanční krize let 2007 až 2009. Krize stáhla ekonomiku do recese a ve Spojených státech způsobila nejhlubší hospodářskou krizi od 30. let minulého století. Její důsledky pocítil a stále pociťuje celý svět.