Washington - Gigantická pivovarnická fúze se nekoná. Americká společnost Anheuser-Busch odmítla nabídku belgického konkurenta InBev na spojení.
Belgičané nabízeli za převzetí amerického pivovaru 46,3 miliardy dolarů, Anheuser-Busch ji však označil za nepřiměřené nízkou. Nechal však zároveň otevřené dveře pro případnou vyšší nabídku.
Výkonný šéf firmy uvedl, že představenstvo zváží každou další strategickou alternativu, která bude v nejlepším zájmu společnosti.
Namísto převzetí a vzniku největšího výrobce piva na světě tak dojde na restrukturalizaci. Počítá se s propouštěním i snižováním nákladů.
K obnovení jednání údajně může dojít kdykoliv. Podle expertů jde pouze o první krok v sérii vzájemných jednání, která by mohla vytáhnout konečnou cenu nad 70 dolarů za akcii.
Anheuser - Busch v USA vede
Anheuser-Busch je největší americký producent piva s podílem 48,5 procenta. Firma vede po celém světě řadu právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značky Budweiser a Bud.
Od počátku se proti jednání stavěli původní majitelé, rodina Buschů. Jejich podíl je však zanedbatelný, a rozhodnutí tak zůstává v rukou managementu.
Druhým největším akcionářem Anheuseru je známý investor Warren Buffett, který má ve firmě pět procent akcií.
InBev vévodí i v Čechách
Společnost InBev vznikla v roce 2004 spojením belgického pivovaru Interbrew a brazilské nápojové společnosti AmBev.
Nyní je jednou z největších pivovarských skupin v západní Evropě i Latinské Americe.
Na českém trhu má InBev se značkami Staropramen, Ostravar a Braník asi patnáctiprocentní podíl. Loni o pozici největšího světového výrobce piva InBev připravila skupina SABMiller, který vlastní Plzeňský Prazdroj.
Čtěte dále: