Makléř lotr půjde do vězení za ztrátu pěti miliard eur

Karel Toman
5. 10. 2010 12:10
Jerome Kerviel podle soudu věděl, že svými obchody podvádí nic netušící nadřízené
Jerome Kerviel přichází k pařížskému soudu. Vyměřil mu tříletý trest.
Jerome Kerviel přichází k pařížskému soudu. Vyměřil mu tříletý trest. | Foto: Reuters

Paříž - Jeho jméno se stalo synonymem pro chamtivost bank. Připisuje se mu lví podíl na strmém pádu důvěry v bankovnictví.

Dnes si bývalý makléř banky Société Générale Jerome Kerviel vyslechl verdikt. Za obchody, které uskutečnil a které banku připravily o miliardy eur, půjde na tři roky do vězení, rozhodl soud v Paříži.

Dva roky mu však budou prominuty.

Soudci nepřijali verzi obhajoby, že Kerviel měl ke svým machinacím tichý souhlas vedení banky. Podle nich věděl přesně co dělá, že překračuje denní limity pro své obchody a že tak činí bez svolení nadřízených.

"Kerviel vědomě překročil své pravomoce makléře," citovala agentura Reuters předsedajícího soudce Dominiqua Pautheho.

Obhajoba ale označila rozsudek za nesmyslný, trest za nepřiměřený a prohlásila, že se proti verdiktu odvolá.

Jerome Kerviel si za své riskantní obchody vysloužil přezdívky "makléř podvodník" nebo "lotr obchodník". Na své pozici v bance Société Générale je hromadil a skrýval tak dlouho, až dosáhly 50 miliard euro.

Když je banka počátkem roku 2008 rozpletla, zjistila, že na nich Kerviel tratil 4,9 miliardy euro.

Soud s ním začal letos 8. června v Paříži. Skončit měl 25. června, ale protáhl se až do dnešního dne. Pro banku, která se po skandálu snažila očistit své jméno a zpřísnila vnitřní kontrolu, je proto dnešní verdikt velmi důležitý.

Obhajoba: Kerviel je obětní beránek

Kerviel byl obviněn z překročení pravomocí, zpronevěry a falšování dokumentů, za což pro něj prokuratura navrhovala pětiletý trest. Soud návrhu obžaloby vyhověl, Kerviel by tak měl za mřížemi strávil tři roky, dva mu budou prominuty. Pokud obhajoba s odvoláním neuspěje, hrozí mu pokuta 375 tisíc euro.

Kervielova obhajoba od začátku staví na snaze prokázat, že vedení Société Générale (mateřská banka české Komerční banky) o jeho obchodech celou dobu vědělo a mhouřilo nad tím obě oči. Ovšem jen do té doby, dokud na nich banka vydělávala. Podle Kervielových právníků to bylo do konce roku 2007 celkem dvě miliardy dolarů.

Během soudního přelíčení nebyla nouze o bezmála televizní dramata. V předposlední den výslechu svědků v pondělí 21. června předstoupil Kervielův přímý nadřízený Eric Cordelle, kterého makléř od začátku obviňoval, že o jeho obchodech věděl a nepřímo je podporoval.

A zlatý hřeb přišel následujícího dne v poslední den výslechů. To vypovídal sám bývalý šéf Société Générale Daniel Bouton, který banku vypiplal ve světovou třídu, a kterého Kervielovy excesy nakonec v květnu roku 2008 stály židli.

Oba se přitom shodli, že Kerviel zneužil jejich důvěru.

Makléř se zlomeným nosem

"Pamatuju si makléře, který si jednoho večera zlomil nos a druhého dne ráno s tím zlomeným nosem přišel pracovat. Neměl na výběr, bylo příliš mnoho práce," popsal Kervielův přímý nadřízený Eric Cordelle proč Kerviela roku 2007 přijal k obchodnímu stolu Delta One.

Kerviel mu prý byl doporučen jako někdo "kdo pracuje dobře, kdo je produktivní," citovaly Cordellovu výpověď u soudu Financial Times.

Žádný automatický systém kontroly prý tou dobou u stolu Delta One nebyl a pracovní vytížení podle něj znamenalo, že zavádění pravidelných kontrolních hlášení "nebylo prioritou". Tou naopak bylo právě přijímání nových sil pro rapidně se rozvíjející obchody na Delta One.

Kerviel měl u tohoto stolu na starosti termínované obchody, jejichž skutečnou výši podle obžaloby kryl fiktivními pozicemi. Limit 125 milionů euro byl tak podle Cordella u zmíněného stolu "docela často překročen", některé dny dosáhl i 200 milionů euro.

"Jerome dokázal vždycky přijít s nějakým zdůvodněním a přesvědčivým vysvětlením," sdělil Cordelle soudu. „problém není v tom, jestli vydělal nebo prodělal, problém je to lhaní," dodal.

Skoro stejná slova použil o den později i bývalý předseda představenstva a výkonný ředitel banky Daniel Bouton. Ten svého času Kerviela nazval teroristou a odmítal se s ním setkat v jedné místnosti.

Exšéf banky: Kerviel je terorista

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

"Byla to katastrofa. Není to otázka ztrát a výše sumy. Důvěra, která by měla mezi námi existovat byla zničena," prohlásil před soudem, když vysvětloval, proč Kerviela označil za teroristu. Podle Boutona Kerviel vystavil banku "smrtelnému nebezpečí".
Také Bouton odmítl jakýkoliv podíl banky na jeho riskantních obchodech.

"Ani na vteřinu nemohu uvěřit, že by jediný z nadřízených Jeroma Kerviela věděl o jeho sázkách," prohlásil. Pak se otočil k samotnému Kervielovi a sarkasticky k němu prohodil: "Je mi líto, drahý příteli."

Kerviel ale u soudu i posledního dne výslechů v úterý 22. června hájil svou verzi příběhu, v níž podle svého hrál roli "pana nikoho" a "řadového pěšáka".

"Pochybil jsem, dělal jsem hlouposti... zašel jsem příliš daleko. Bez laissez-faire přístupu mých přímých nadřízených by se to ale nestalo," řekl (laissez-faire znamená francouzsky nechte nás konat a je to heslo klasického liberalismu vyznávajícího maximální volnost podnikání, pozn.red.).

Lhal jsi mi celou dobu

Bouton však Kervielovo jednání charakterizoval jako "klasický podvod", kterým si měl Kerviel pomoci k vyšším ročním bonusům.

"Lhal jsi mi celou dobu," obrátil se na Kerviela první den výslechů také bývalý ředitel investičního bankovnictví Société Générale Jean-Pierre Mustier. "Povzbuzovali jsme makléře, aby se naučili, jak riskovat, ne aby riskovali," řekl Mustier, podle kterého Kerviel naopak podstupoval "nelidská" rizika, která by ve Spojených státech byla považována za "zločinná."

Kerviel dnes pracuje pro poradenskou společnost v oblasti technologií.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy