Praha - Ekonomická krize regionu střední a východní Evropy neprospěla. Rok 2009 byl z pohledu investorů velmi špatný, ekonomiky navázané na západní Evropu klesaly, ale v současnosti se peníze do regionu vracejí. Na podzim nás ovšem opět čeká zpomalení, říká Marcus Svedberg, hlavní ekonom East Capital Asset Management.
Jaký je váš podzimní výhled pro region střední a východní Evropy?
Myslím, že růst střední a východní Evropy, který byl patrný hlavně ve druhém čtvrtletí, trochu zpomalí. Na konci prvního pololetí pomáhal ekonomice hlavně průmysl, který byl velice silný. Dokud se však nezlepší maloobchodní čísla a nestoupne celková spotřeba, nedá se očekávat žádný výraznější posun. Obávám se, že k tomu ještě nějakou dobu nedojde.
Pokud se zaměřím na celkový obraz uzdravování, je jasné, že německá ekonomika bude ke konci roku trochu zpomalovat, což samozřejmě zasáhne celý region. Zpomalení ve třetím a čtvrtém kvartále bude patrné jak mezičtvrtletně, tak meziročně. Ale nedělal bych z toho žádné drastické závěry.
Které země tedy příští rok porostou nejrychleji?
Dobrými kandidáty jsou Turecko, Rusko a zřejmě také Ukrajina. U posledně jmenované je to však způsobeno tím, že "startuje" velice nízko. Ale růst tam bude zřejmě nejvýraznější. Kdybych měl opravdu vybrat jednoho vítěze, tak jím bude Rusko.
A co Česká republika?
I zde vidím určitý růstový potenciál do dalších let, a to okolo tří, možná čtyř procent ročně. U států jako Rusko nebo Ukrajina by to mělo být vysoko nad 5 procent. Musíme si však uvědomit, že je Česká republika velmi silně navázána na západní Evropu. A pokud ta roste v průměru o procento, nelze čekat, že česká ekonomika najednou raketově vystřelí.
Česká republika je podle mého názoru jedna z nejbohatších zemí z celého regionu, je členem OECD a průměrná mzda přímo v Praze je vyšší než v mnoha vyspělých státech Evropy. Takže se dá říct, že Česká republika je ekonomicky průměrná země, a ta zkrátka nemůže růst tak rychle jako ekonomicky podprůměrné země, tedy Turecko nebo Ukrajina.