Německá koalice dala energii z atomu další desetiletí

ČTK ČTK
5. 9. 2010 22:59
Vláda Angely Merkelové místo odstavení elektráren zavede "atomovou daň"
Nebo snad raději větrník?
Nebo snad raději větrník? | Foto: Reuters

Berlín - Německá vládní koalice se v neděli večer dohodla na způsobu prodloužení životnosti jaderných elektráren v zemi. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na vládní kruhy. V průměru mají fungovat o 12 let déle, než počítá stávající plán jejich odstavení.

Sedm nejstarších bloků má být v provozu dalších osm let, zatímco deset modernějších má proud dodávat navíc 14 let.

Špičky vládní koalice, které od odpoledne jednaly v kancléřství o novém energetickém konceptu, se podle DPA rovněž shodly na výši plateb, které za prodloužení životnosti elektráren budou státu odvádět jejich provozovatelé.

Ti by vedle nové daně z jaderné energie, která má rozpočtu ročně přinést 2,3 miliardy eur (57 miliard Kč), měli platit také "smluvní zvláštní platby" do fondu na ekologické energie. Po dobu čtyř až šesti let, po kterou mají odvádět novou daň, by tyto platby činily 200 až 300 milionů eur (4,9 až 7,4 miliardy Kč) ročně. Poté by stouply zhruba na úroveň výše daně z jaderné energetiky.

Ostře sledované schůzky se účastnili kancléřka Angela Merkelová, ministr životního prostředí Norbert Röttgen (oba za CDU), ministr hospodářství Rainer Brüderle (FDP) a další členové koalice. Zatímco Brüderle prosazuje co nejdelší využívání jádra, Röttgen je zastáncem pouze mírného navýšení používání jaderných elektráren. Merkelové se před nedávnem vyslovila pro prodloužení jejich životnosti o deset až 15 let.

Před berlínským kancléřstvím v neděli proti prodloužení provozu jaderných elektráren protestovala asi tisícovka lidí, mezi nimiž byli i čelní představitelé opozice. Ti požadují dodržení rozhodnutí vlády SPD a Zelených z roku 2000 odstavit postupně všechny jaderné elektrárny v zemi do poloviny 20. let tohoto století.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Cizinci dostali za vraždu seniora v Žabčicích sedmnáct let vězení

Krajský soud v Brně ve středu poslal na 17,5 roku do vězení dva cizince původem z Ruska, kteří podle rozsudku v roce 2015 zavraždili seniora v Žabčicích na Brněnsku. Jeden je ve vazbě, druhý je vedený jako uprchlý. Rozsudek není pravomocný, obhájce jednoho z obžalovaných se na místě odvolal, ostatní strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. Mužům za vraždu hrozilo 20 let až výjimečný trest.

Obžalovaní Magomed Moldijev Israilov a Sajdchusejn Naurbajev podle státního zastupitelství dostali od neznámého člověka tip na vloupání do rodinného domu v Žabčicích. Po společné domluvě pak podle obžaloby 26. května 2015 do domu vnikli se zamaskovanými obličeji a vyzbrojeni krátkými střelnými zbraněmi. "Majitele domu fyzicky napadli, svázali mu ruce i nohy, přes ústa ho svázali pruhem látky," uvedla už dříve žalobkyně Zuzana Zámoravcová.

Poté čtyřiasedmdesátiletého muže podle žalobkyně delší dobu fyzicky napadali, kopali ho a bili pěstmi po celém těle včetně hlavy. Muž utrpěl mnohačetná zranění včetně zlomenin několika žeber. Seniora poté podle obžaloby udusili. V šatní skříni podle obžaloby následně založili požár a s cennostmi odjeli do Rakouska, uvedla dříve žalobkyně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy