Francie protestuje proti nezaměstnanosti

Adam Junek
7. 3. 2006 12:15
Paříž - Něco se nám nelíbí, dáme vám to pocítit. Taková je logika odborů při svolávání stávek. A francouzští odboráři jsou v tom přeborníci.

Dnes vyrazili do ulic po celé Francii a předběžné odhady hovoří o tom, že se jich sejde na půl milionu na 160 různých demonstracích. Poprvé po deseti letech se k nim přidali i studenti.

Demonstranti chtějí dát najevo premiérovi Dominique de Villepinovi, že se jim nezamlouvá vládní plán boje s nezaměstnaností. Domnívají se totiž, že zvyšuje sociální nejistotu.

Snadnější rozvody neznamenají více svateb

Vládě jde především o zaměstnávání mladých. Mezi lidmi do 26 let je 23 procent nezaměstnaných, celostátní průměr přitom představuje jen 9,5 procenta, uvedla ČTK.

Nová úprava umožňuje zaměstnávat mladé lidi na dobu neurčitou s tím, že je smí po dva roky propustit bez udání důvodu. Podle průzkumů tuto novinku odmítá na 65 procent Francouzů.

"Když usnadníte rozvody, neznamená to, že budete mít více sňatků," citovala agentura Bloomberg Jeana-Clauda Maillyho, generálního sekretáře třetího největšího odborového svazu v zemi Force Ouvriére.

Takto stávkovali minulý měsíc odboráři ve Štrasburku
Takto stávkovali minulý měsíc odboráři ve Štrasburku | Foto: Reuters

Že se přidali i studenti, je velmi podstatné znamení. Ti naposledy vyšli do ulic v roce 1995, když protestovali proti sociální a penzijní reformě tehdejšího premiéra Alaina Juppého. Ten ji nakonec stáhl.

Stávkuje se pořád

Stávka již lehce zasáhla leteckou dopravu na pařížských letištích. Správa letišť s demonstracemi ale počítala a požádala aerolinie, aby omezily své lety. Městská doprava v Paříži zasažena nebyla, ne tak v jiných městech ve Francii.

Francouzi jsou ale podobným situacím uvyklí. Stávky jsou bezmála na denním pořádku. Jen kvůli novému způsobu zaměstnávání mladých se letos několikrát protestovalo.

Důvodů ke stávce však francouzští odboráři naleznou nepočítaně.

Nedávno byli nejsilněji zastoupeni při protestech ve Štrasburku. Důvod? Směrnice o službách, kterou schvaloval Evropský parlament. Europoslance však tisícovky nespokojenců nedojaly a směrnice prvním čtením prošla.

O měsíc dříve byli demonstranti úspěšnější. Nová legislativa měla liberalizovat trh přístavních služeb. Tehdy několik kamenů dokonce poškodilo budovu europarlamentu. Přístavním dělníkům evropští zastupitelé udělali radost - legislativa neprošla.

Ostatně dnes stávkují také zaměstnanci dvou energetických gigantů, Gaz de France a Eléctricité de France. Protestují proti propojení Gaz de France se soukromou firmou Suez. Jde podle nich o "plíživou" privatizaci.

 

Právě se děje

Další zprávy