Ministr financí Thierry Breton oznámil, že připravil dodatek zákona, který znesnadní převzetí firmy silnějším konkurentem. Dovolí ohrožené společnosti vydat opce k nákupu nových akcií, které pro "nechtěného kupujícího" transakci zdraží. A v některých případech ho tak odradí.
Tato technika je známá jako obrana "smrtící pilulkou". Taktika je však dvousečná, protože vytváří mezi investory nejistotu.
Dodatek zákona má správné načasování - přichází ve chvíli, kdy se evropskou společnost Arcelor, kterou Francouzi a Lucemburčané považují za "rodinné stříbro", snaží uchvátit agresivní ocelářský gigant Mittal Steel. Kdyby se Mittalu nepřátelské převzetí povedlo, Arcelor by pravděpodobně čekalo zeštíhlení. A tedy i ztráta části z 27 tisíc pracovních míst.
Uže ne firmy, ale vlády
Francouzská vláda ovšem tvrdí, že zákon s nabídkou Mittalu nesouvisí - Arcelor se totiž podle ní řídí lucemburským právem. Faktem nicméně zůstává, že se v minulých dnech kvůli celé transakci opakovaně sešli vysocí představitelé francouzského a lucemburského kabinetu. S jasným výstupem: Arcelor nedáme.
Odpor evropských zemí však vybudil i druhou stranu sporu, Indii. Její kabinet se postavil za firmu svého rodáka, Lakšmí Mittala. A ministr průmyslu Kamal Nath ve čtvrtek varoval, že EU podle něj svým postojem porušuje dohody Světové obchodní organizace (WTO).
Arcelor září
Nejnovější rozruch ještě víc přiživil samotný Arcelor, když ve stejný den, kdy Indie vyslala varování Evropě, představil veřejnosti své výsledky. O tiskovou konferenci byl takový zájem, že kapacitně nestačilo sídlo firmy na okraji historického centra Lucemburku a akce se musela konat v náhradních prostorách.
Očekávání bylo naplněno: Arcelor oznámil, že čistý zisk společnosti dosáhl 3,9 miliardy eur, předchozí výsledek hospodaření tak firma překonala o plných 66 procent.
Podnik zároveň ve snaze odvrátit hrozbu Mittalu svým současným akcionářům nabídl "věrnostní bonus". Když si cenné papíry podrží, mohou se těšit na dividendy vyšší o 85 procent. Tedy 1,2 eura na akcii.