Euro výrazně posiluje, banky splatí úvěry

ČTK ČTK
7. 3. 2014 14:05
Euru pomohla zpráva Evropské centrální banky, že komerční banky jí příští týden vrátí 11,4 miliardy eur z levných tříletých úvěrů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Euro dnes na devizových trzích výrazně zpevňuje a například k americkému dolaru se dostalo nejvýše za zhruba dva a půl roku.

Jednotná evropská měna reaguje na sdělení Evropské centrální banky (ECB), podle něhož komerční banky v eurozóně vrátí příští týden nečekaně velkou část levných úvěrů. Ty čerpaly v letech 2011 a 2012, aby překonaly úvěrovou krizi. Z finančního systému tudíž bude odčerpán další velký objem hotovosti, což podporuje růst eura.

Euro k dolaru dnes po poledni vystoupilo na nejvyšší úroveň od října 2011 a obchodovalo se až za 1,3915 USD. K japonskému jenu euro zpevnilo až na 143,225 JPY, což je nejvyšší hodnota za dva měsíce. Krátce po 13:00 euro vykazovalo nárůst o 0,2 procenta na 143,163 JPY.

ECB uvedla, že komerční banky jí příští týden vrátí 11,4 miliardy eur z levných tříletých úvěrů. Částka, kterou se chystají banky vrátit, zhruba šestkrát přesáhla odhad analytiků v anketě agentury Reuters. Zároveň jde o největší splátku od konce minulého roku. Pro srovnání, tento týden banky z těchto nouzových úvěrů vrátily 3,012 miliardy eur.

Mnoho finančních institucí použilo levné peníze k nákupu státních dluhopisů s vyššími výnosy. Podle analytičky Annalisy Piazzaové ze společnosti Newedge Strategy může blížící se velká splátka souviset s vypršením splatnosti některých krátkodobých dluhopisů italské vlády, což připadá na začátek března.

S tím, jak banky splácí levné úvěry ECB, klesá objem nadměrné likvidity, tedy prostředků, které mají banky navíc k tomu, co potřebují ke svým každodenním operacím. Dnes její objem dosahoval 112 miliard eur. Bylo to nejníže od konce roku 2011, tedy krátce předtím, než ECB zaplavila trh levnými penězi. Vůbec nejvýše byl objem této likvidity začátkem roku 2012, kdy se pohyboval zhruba na 800 miliardách eur.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Francouzský parlament schválil bezpečnostní zákon, který se týká natáčení policistů

Francouzští zákonodárci ve čtvrtek definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě ustanovení týkajícího se zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle agentury AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už jej odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek "se zjevným záměrem" způsobit újmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy