Dolar? Libra? Kdo zvládne riziko, může na měnách vydělat

František Mašek
6. 3. 2014 6:30
Na investici do cizích měn lze hodně vydělat, vyžaduje to ovšem velké znalosti. Obchody jsou totiž založeny na pákovém efektu. Zisky, ale i ztráty se tak násobí stanoveným poměrem.
Foto: Reuters

Koruna oslabila od loňského ledna vůči euru o devět procent, proti dolaru zhruba o čtyři procenta. Euro je k americké měně asi o čtyři a půl procenta silnější. Kdo obchoduje s měnami, mohl ale vydělat při správném odhadu daleko více než jen pár procent navíc. S měnami se totiž obchoduje na takzvanou páku - zisky i ztráty se v dohodnutém poměru násobí.

Obchody na páku se využívají proto, že je rozdíl mezi kurzem, za který investor cizí měnu koupil a později prodal, obvykle velmi malý. Většinou jde o krátkodobé transakce, na méně než 24 hodin.

Denní obrat 5,3 bilionu dolarů

S měnami se obchoduje 24 hodin denně. Jde o největší trh na světě, jeho denní obrat činí podle Banky pro mezinárodní platby 5,3 bilionu dolarů. Nejžádanější jsou dolar, euro, jen, libra, švýcarský frank, australský a kanadský dolar. Vývoj kurzů měn ovlivňuje stav dané ekonomiky, zadlužení, výše úroků a další makroekonomická data, politická situace v zemi, nálada investorů a zásahy centrálních bank. Je to tedy investice vyžadující velké znalosti a zkušenosti.

Měnové trhy ovládají velké banky. Obchodují s nimi hlavně v Londýně, USA, Japonsku, Singapuru, Švýcarsku, Hongkongu a Austrálii. Zaměřují se spíše na zajištění firem proti měnovému riziku. Spekulativní obchody s cílem vydělat na růstu či poklesu kurzu měn nabízejí hlavně nebankovní instituce, a to i fyzickým osobám prostřednictvím elektronických obchodních systémů.

„Zájem o obchody s cizími měnami roste, i když méně dramaticky než dříve. Ve srovnání s běžnými investičními nástroji se však tomuto trhu daří dál mnohem lépe,“ tvrdí šéf výzkumu makléřské firmy X-Trade Brokers Jaroslav Brychta. Ke krátkodobým spekulacím (často na méně než 24 hodin) stačí u likvidních měnových párů už i 20 tisíc korun. Pomocí zmíněného obchodu na páku se zisk i ztráta násobí, obvykle v poměru 1 ku 10 až 1 ku 100.

České investory zajímají hlavní měnové páry, které zahrnují dolar, euro, jen a libru. V Evropě kvůli odeznívající dluhové krizi mírně klesl zájem o švýcarský frank, považovaný za symbol jistoty. „Koruna není kvůli menšímu objemu obchodů a většímu rozpětí mezi nákupní a prodejní cenou tak oblíbená,“ říká Brychta. Jak dodává, neexistují žádná data, z nichž by bylo jasné, že dolar či euro vůči druhé z těchto měn posílí. Jejich kurz může letos zůstat na dnešní úrovni. U koruny zatím nevidí, i kvůli intervencím ČNB ve prospěch slabší měny, důvod k větším výkyvům.

Malý zájem o exotické měny

Ze 172 měn evidovaných agenturou Bloomberg letos podle Brychty nejvíce posílil haitský gourde, a to o 12 procent. Argentinské peso naopak oslabilo o 16 procent. Zájem o tuto měnu, třeba ukrajinskou hřivnu či další exotičtější měny je ale velmi malý. Hlavně kvůli vyšším nákladům na tyto transakce.

Jak začít s měnami

Zvažte, zda jsou pro vás

Než začnete obchodovat s měnami, zvažte, zda pro vás mají z hlediska výnosů a nákladů význam. A zda máte k těmto obchodům dostatečné znalosti.

Pozor na licenci

Zajímejte se o to, zda má banka či makléřská firma, přes kterou chcete obchodovat, potřebnou licenci. Zjistěte si její reference, ale i hospodářské výsledky.

Porovnejte kvalitu a poplatky

Porovnejte nabídky různých firem, vyzkoušejte si jejich obchodní systém. Neřiďte se jen tím, kdo je nejlevnější.

Vše si vyzkoušejte nanečisto

Než začnete obchodovat, cvičně si vyzkoušejte pár obchodů.

Začínejte opatrněji
Začínejte obchodovat opatrně s menší pákou, tedy poměrem, v němž se násobí zisky i ztráty. Vždy ji lze dodatečně zvýšit.

Podle analytika Saxo Bank Radima Dohnala ovlivnila měnový trh spíše nová regulace než krize. Některé velké univerzální banky již na měnových trzích neobchodují, jiné nabízejí jen zajišťovací či konverzní operace. Lepší dostupnost internetu je ale živá voda pro začínající brokery z řady zemí, včetně daňových rájů. Pořadí nejoblíbenějších měnových párů se nemění, přibyly k nim měny zemí v politicko-ekonomických problémech, jako je Turecko a Rusko. Klienty více zajímají i obchody s chorvatskou kunou, izraelským šekelem, měnami členů Rady pro spolupráci arabských zemí v Perském zálivu, litevským litasem a thajským bahtem. A dlouhodobě i čínský jüan, uvedl Dohnal.

Jak říká Jan Vlček z firmy Akcenta, více než 50 procent obchodů probíhá s měnovým párem euro/koruna, oblíbené jsou páry euro/zlotý, zlotý/koruna, dolar/ koruna a euro/dolar. Souvisí to s tím, že 85 procent klientů Akcenty jsou podnikatelé a firmy a preferují zajišťovací operace.

Podle analytika Akcenty Jana Nováka je euro vůči dolaru nejvýše za posledních dva a půl roku. Očekává ale, že kvůli rozdílům americké centrální banky Fed a Evropské centrální banky v měnové politice spíše oslabí. V polovině roku se může pohybovat poblíž hladiny 1,30 dolaru za euro, v jeho závěru pod ní. Zda bude česká měna blíže, či dále od hodnoty 27 korun za euro, což je intervenční cíl ČNB, záleží hlavně na spotřebitelské inflaci.

Novák čeká pomalejší růst cen než ČNB. Česká měna by tak měla oslabit, v polovině roku by mělo euro stát 27,50 koruny, v jeho závěru 28 korun. Dolar by měl podle Nováka být koncem června dražší než 21 korun, v závěru prosince by se mohl dostat téměř na 22 korun. Z exotických měn je podle Nováka zájem o čínský jüan, indonéskou rupii, thajský baht a v poslední době i chorvatskou kunu. Kromě indonéské rupie a brazilského realu koruna letos téměř ke všem měnám rozvíjejících se zemí posílila.

Bitcoiny zatím makléřské firmy nenabízejí

Skepticky hodnotí experti možnost obchodů s bitcoiny, které lze zatím kupovat a prodávat na specializovaných internetových burzách. Ke změně je podle Brychty z X-Trade Brokers třeba jasné stanovisko regulátora k virtuálním měnám. Podle Dohnala ze Saxo Bank zatím vývoj kurzu bitcoinu nenaznačuje, že může být dlouhodobě využíván, ale spíše, že v době optimismu může růst jakákoli měna. Nečeká tak, že budou regulované trhy brzy obchodovat s tak mladým, „nevyzkoušeným a neznámým“ nástrojem.

Velké nic?
Velké nic? | Foto: Bitcoin.org

„Přes velkou popularitu je bitcoin nadále skvěle zabalené a ještě lépe propagované 'velké nic',“ doplnil Novák z Akcenty. U obchodů s běžnou měnou by měl klient podle Nováka zvážit, zda náklady nepřeváží výnosy. „Uvádí se, že přes 90 procent investorů obchodujících na vlastní účet je neúspěšných,“ dodává Novák. Kdo chce obchodovat s měnami, měl by si to vyzkoušet nejdříve cvičně. Důležitý je výběr obchodníka. Když jsou vyšší rozpětí kurzů a poplatky spojeny s vyšší kvalitou služeb, neměl by klient nabídku zavrhnout.

Dohnal ze Saxo Bank připomíná, že pro klienta je důležité ověřit si, zda má banka či obchodník, jejichž služeb chce využít, potřebnou licenci, jak mají pojištěny závazky v případě krachu, zda jsou v zisku, nebo ve ztrátě. A zda například umožňují obchodovat i přes iPad nebo mobil.

 

Právě se děje

Další zprávy