Banky nechtějí Babišův registr, mají jiné řešení

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 7. 3. 2014 15:31
Ministři financí a vnitra se shodli na vytvoření centrálního registru účtů. Banky navrhují alternativu, která by podle nich byla levnější.
Nový ministr Andrej Babiš nechá vše prověřit.
Nový ministr Andrej Babiš nechá vše prověřit. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ministři financí Andrej Babiš a vnitra Milan Chovanec chtějí v rámci boje proti daňovým únikům zavést centrální registr bankovních účtů, který by byl zřízen u České národní banky. Státní úředníci by tak měli přístup k citlivým údajům, které chrání bankovní tajemství.

Banky navrhují alternativu, která by podle nich byla jednodušší na zavedení a levnější. Zdrženlivá k dřívějším návrhům na zavedení centrálního registru byla i centrální banka.

"Když se dnes někdo vyšetřuje, tak je třeba se oficiálně dopisem dotazovat u desítek bank a na odpovědi musíme dlouho čekat. S registrem by vyšetřovatelé, úředníci ministerstva financí nebo celní správy mohli na účty koukat online,“ zdůvodnil návrh Babiš.

Chovanec je podle svých slov rád, že Babiš nepředkládá verzi, kterou vytvořila předchozí vláda a která podle něj byla "decentralizovaná bez dozorování centrální banky“.

Banky s původním návrhem na centrální registr nesouhlasily. Bojí se úniku informací, na které se vztahuje bankovní tajemství. Nedá se tedy čekat, že by podporovaly chystaný návrh.

"Úřady dostávají data již dnes, ale pod kontrolou bank, které mají povinnost chránit data svých klientů. V případě zavedení centrálního registru účtů by z bank každý den odcházela informace o účtech všech klientů,“ říká náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Rychlejší alternativa z praxe

Banky podle něj nabízejí státu lepší alternativu k centrálnímu registru účtů, která je už vyzkoušená v praxi. Banky přes tento systém posílají údaje například exekutorům, ale také celním a finančním úřadům. Zájem o zapojení do tohoto systému projevil i Národní bezpečnostní úřad.

"Takový systém nevyžaduje žádné legislativní změny, je možné ho v dalších úřadech implementovat v řádech několika málo měsíců a navíc je výkonnější a už dnes rychlejší než případný zamýšlený centralizovaný systém,“ řekl Aktuálně.cz Matoušek.

Systém funguje na bázi elektronické komunikace. Oprávněné osoby, tedy úřady, pošlou do banky nadefinovanou datovou větu prostřednictvím datové schránky. "Banka ji automaticky zpracuje a nejdéle do druhého dne pošle zpět. Může to přitom fungovat i rychleji," říká Matoušek.

Implementace takového systému pro další subjekty státní správy by podle Matouška vyšla maximálně na jednotky milionů korun. Původní návrh na zavedení centrálního registru přitom počítal s investicí o dva řády vyšší. Výrazně levnější je podle Matouška také obsluha celého systému.

Když bude zákon, je vše v pořádku

Z další svěřené pravomoci zřejmě nebudou nadšeni ani zástupci České národní banky

"V tuto chvíli se k návrhu, o němž dnes informují média, nemůžeme bez znalosti detailních parametrů blíže vyjadřovat. V minulosti se ČNB k návrhům projektů na zřízení centrálního registru bankovních účtů, které se objevovaly v předchozích letech, vyjadřovala zdrženlivě a měla řadu připomínek," řekl Aktuálně.cz mluvčí centrální banky Marek Petruš.

Může vůbec stát schraňovat citlivé údaje chráněné bankovním tajemstvím? "Vždy existuje riziko úniku a odborná veřejnost před ním bude jistě varovat i v tomto případě. Platí ale, že zákon o ochraně osobních údajů říká, že data se shromažďovat mohou, pokud to stanoví speciální zákon. Takže pokud ho vláda s ohledem na fiskální potřeby protlačí, nebude centrální registr v rozporu se zákonem," říká pro Aktuálně.cz Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny časopisu dTest.

Ministři Babiš a Chovanec také oznámili, že sestaví pracovní skupinu třiceti specialistů, kteří budou podobně jako slovenská Kobra úzce spolupracovat s orgány a úřady potřebnými pro vyšetřování konkrétních případů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy