Další rána pro Maďarsko, nižší rating mu prodraží dluhy

Věra Tůmová
6. 1. 2012 16:00
Maďarsko dostalo varování od další ratingové agentury
Parlament v Budapešti
Parlament v Budapešti | Foto: Tereza Holanová

Londýn - Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení dlouhodobých devizových závazků Maďarska o jeden stupeň na známku BB+.

Rating Maďarska se tak již u třetí agentury dostal do spekulativního pásma, kde je vysoká pravděpodobnost, že se zemi prodraží dluhová služba. Výhled ratingu je negativní.

Do spekulativního pásma snížila rating Maďarsku už v listopadu 2011 agentura Moody's. Jako důvod uvedla podle ČTK vysoké zadlužení a nejasnosti kolem konsolidace veřejných financí.

Ke stejnému snížení hodnocení dlouhodobých úvěrových závazků Maďarska přistoupila v předvánočním týdnu i mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s. Také od této agentury získalo Maďarsko snížením o jeden stupeň známku BB+.

Za tímto snižováním stojí podle agentur především obavy z nepředvídatelnosti dopadů vládní politiky na vývoj maďarské ekonomiky.

Rating klesá i dalším zemím

Se zhoršením ratingu se potýkají v posledních měsících i jiné státy Evropské unie. Situace se tak kupříkladu zhoršila pro třetí i čtvrtou největší ekonomiku eurozóny.

Itálie přišla o jeden stupeň hodnocení úvěrové spolehlivosti od agentury Fitch začátkem října. Ještě více, o dva stupně, pak klesl rating ve stejné době a od stejné agentury Španělsku.

Také za tímto snížením ratingu byly podle agentury Fitch obavy z vysokých státních dluhů, slabého ekonomického růstu a zhoršení důvěry investorů v tyto země v době eskalující dluhové krize v eurozóně.

V první polovině loňského prosince ratingová agentura Standard & Poor's pak snížila rating i Belgii. Stejná agentura navíc pohrozila dalším snižováním ratingů celé eurozóně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy