Další rána pro Maďarsko, nižší rating mu prodraží dluhy

Věra Tůmová
6. 1. 2012 16:00
Maďarsko dostalo varování od další ratingové agentury
Parlament v Budapešti
Parlament v Budapešti | Foto: Tereza Holanová

Londýn - Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení dlouhodobých devizových závazků Maďarska o jeden stupeň na známku BB+.

Rating Maďarska se tak již u třetí agentury dostal do spekulativního pásma, kde je vysoká pravděpodobnost, že se zemi prodraží dluhová služba. Výhled ratingu je negativní.

Do spekulativního pásma snížila rating Maďarsku už v listopadu 2011 agentura Moody's. Jako důvod uvedla podle ČTK vysoké zadlužení a nejasnosti kolem konsolidace veřejných financí.

Ke stejnému snížení hodnocení dlouhodobých úvěrových závazků Maďarska přistoupila v předvánočním týdnu i mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s. Také od této agentury získalo Maďarsko snížením o jeden stupeň známku BB+.

Za tímto snižováním stojí podle agentur především obavy z nepředvídatelnosti dopadů vládní politiky na vývoj maďarské ekonomiky.

Rating klesá i dalším zemím

Se zhoršením ratingu se potýkají v posledních měsících i jiné státy Evropské unie. Situace se tak kupříkladu zhoršila pro třetí i čtvrtou největší ekonomiku eurozóny.

Itálie přišla o jeden stupeň hodnocení úvěrové spolehlivosti od agentury Fitch začátkem října. Ještě více, o dva stupně, pak klesl rating ve stejné době a od stejné agentury Španělsku.

Také za tímto snížením ratingu byly podle agentury Fitch obavy z vysokých státních dluhů, slabého ekonomického růstu a zhoršení důvěry investorů v tyto země v době eskalující dluhové krize v eurozóně.

V první polovině loňského prosince ratingová agentura Standard & Poor's pak snížila rating i Belgii. Stejná agentura navíc pohrozila dalším snižováním ratingů celé eurozóně.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy