Dění v Libyi vyhnalo cenu ropy nejvýš za dva a půl roku

Veronika Skálová Veronika Skálová
21. 2. 2011 12:09
Trhy mají obavy z nejistých dodávek, Libye je 12. největším vývozcem ropy na světě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Situace v Egyptě, která vyhnala cenu ropy Brent na hranici 100 dolarů za barel, se již sice uklidnila, na cenu černého zlata mají ale nyní vliv potíže v Libyi.

Jak informovala agentura Reuters, ceny ropy na světových trzích v pondělí dosáhly dvou a půlletého maxima právě kvůli dění v Libyi.

Podle agentury jsou trhy na dění v této zemi obzvlášť citlivé, protože Libye vyváží denně asi 1,1 milionů barelů ropy. Je tak největším vývozcem ropy v Africe a dvanáctým největším na světě.

Ještě dopoledne cena za barel ropy Brent přesáhla 104 dolary za barel, dostala se tedy nejvýše od září 2008. Podle televize Al-Džazíra přestala kvůli stávce proudit ropa v jednom z libyjských ropných polí, což růstu ceny přispělo.

"Existuje nejistota ohledně dodávek, trhy nemají nejistotu rády," podotkl k tomu Bernard McAlinden z NBC Stockbrokers.

Bude-li nejistota ohledně pokračujících dodávek trvat, může se cena zvýšit až o dalších deset dolarů za barel.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy