Dění v Libyi vyhnalo cenu ropy nejvýš za dva a půl roku

Veronika Skálová Veronika Skálová
21. 2. 2011 12:09
Trhy mají obavy z nejistých dodávek, Libye je 12. největším vývozcem ropy na světě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Situace v Egyptě, která vyhnala cenu ropy Brent na hranici 100 dolarů za barel, se již sice uklidnila, na cenu černého zlata mají ale nyní vliv potíže v Libyi.

Jak informovala agentura Reuters, ceny ropy na světových trzích v pondělí dosáhly dvou a půlletého maxima právě kvůli dění v Libyi.

Podle agentury jsou trhy na dění v této zemi obzvlášť citlivé, protože Libye vyváží denně asi 1,1 milionů barelů ropy. Je tak největším vývozcem ropy v Africe a dvanáctým největším na světě.

Ještě dopoledne cena za barel ropy Brent přesáhla 104 dolary za barel, dostala se tedy nejvýše od září 2008. Podle televize Al-Džazíra přestala kvůli stávce proudit ropa v jednom z libyjských ropných polí, což růstu ceny přispělo.

"Existuje nejistota ohledně dodávek, trhy nemají nejistotu rády," podotkl k tomu Bernard McAlinden z NBC Stockbrokers.

Bude-li nejistota ohledně pokračujících dodávek trvat, může se cena zvýšit až o dalších deset dolarů za barel.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy