Kaddáfího evropští přátelé mají problém, pronesl Klaus

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 2. 2011 15:50
Do Česka zavítal polský prezident Komorowski, který s Klausem probíral i situace v Libyi
Polský prezident Bronislaw Komorowski s Václavem Klausem
Polský prezident Bronislaw Komorowski s Václavem Klausem | Foto: Reuters

Praha - Českou republiku navštívil polský prezident Bronislaw Komorowski, který se svým českým protějškem Václavem Klausem řešil i dramatickou situaci v severní Africe, především v Libyi.

Podle Komorowského nebyla Evropská unie připravena na vývoj v severní Africe, kde se v posledních týdnech zvedl odpor vůči vládním režimům. Unie by podle něj měla najít odvahu k dlouhodobé podpoře demokratických mechanismů v těchto i dalších zemích.

Klaus poznamenal, že některé státy západní Evropy budou mít problém s tím, že se dříve chovaly přátelsky k libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu.

Vývoj v severní Africe a na Blízkém východě podle Komorowského může být vážným problémem i při polském předsednictví EU, které začne v polovině roku.

"Jsme si vědomi nadějí, ale i rizik, které jsou spojeny s dnešním vývojem v severní Africe a na Blízkém východě. Právě tu dvojakost nadějí a rizik je nyní třeba zdůrazňovat," komentoval vývoj v regionu Klaus.

Podle české hlavy státu není náhodou, že právě v Libyi zasáhla armáda proti protestujícím nejbrutálněji. Podle Klause to ukazuje na to, že v Libyi panoval jiný typ diktatury, než byly "údajné diktatury" v Tunisu či Egyptě.

Klaus nechtěl předjímat, jak se EU k situaci v Libyi postaví. Poznamenal ale, že nedávný summit EU-Afrika vedl ještě Kaddáfí.

"Prezidenti či premiéři zemí střední a východní Evropy se vůči tomuto panu předsedajícímu summitu chovali velmi opatrně a obezřetně. Ale když jsem viděl, jak velmi přátelsky se vůči panu Kaddáfímu chovali někteří prezidenti a premiéři západní Evropy, tak to myslím, že teď budou mít problém oni," řekl Klaus.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy