Cameron vtipkoval na účet Hollandových daňových plánů

ČTK ČTK
20. 6. 2012 10:15
Britský premiér prohlásil, že pro francouzské firmy rozvine červený koberec
Foto: Reuters

Los Cabos - Britský konzervativní premiér David Cameron si na summitu skupiny G20 v Mexiku udělal terč z plánů nového francouzského socialistického prezidenta Françoise Hollanda na prudké zvyšování daní lidí s nejvyššími příjmy a velkých společností.

Cameron se v pondělí na setkání s podnikateli před zasedáním summitu strefoval do záměru francouzských socialistů řešit problémy eurozóny a podpořit ekonomický růst zvyšováním daní a vládních výdajů. "Myslím, že je chybné mít naprosto nekonkurenceschopnou horní sazbu daně z příjmu," řekl Cameron.

Hollande se odmítl nechat do polemiky zatáhnout. "Každý je odpovědný za to, co říká, a já jsem. V době, kdy by Evropané měli obzvlášť držet při sobě, neudělám nic pro to, abych tuto soudržnost oslabil," řekl novinářům v reakci na Cameronovy výroky. „Pokud jde o naše daňové politiky, jsme vždy připraveni je porovnat,“ dodal nicméně Hollande.

Červený koberec přes Le Manche

Cameron prohlásil, že pro francouzské bohaté a podnikatele "rozvine červený koberec", pokud Hollande splní předvolební slib a zvýší horní sazbu daně pro příjmy nad milion eur ročně na 75 procent. Řekl, že "přivítá v Británii více francouzských podniků, které budou platit daně na naše zdravotnictví, školy a všechno ostatní".

"Premiér při odpovědi na otázku napůl žertoval. Ale to, co řekl v souvislosti s konkurencí daňových systémů, má seriózní jádro," uvedl Cameronův úřad v Londýně.

Kandidát na předsedu francouzského parlamentu Claude Bartolone řekl, že Francouzi, kteří se přestěhovali do Británie, se stejně nakonec vracejí domů kvůli zdravotní péči a školám. Ne všichni francouzští představitelé ale brali Cameronovy výroky úplně vážně. "Upřímně řečeno, nevím, jak chcete rozvinout přes kanál červený koberec. Myslím, že by docela zvlhl," poznamenal ministr práce Michel Sapin.

Britská vláda letos snížila sazbu z příjmu nad 150 tisíc liber ročně (4,7 milionu korun) z 50 na 45 procent. Po propuknutí krize v roce 2008 ji předešlá labouristická vláda zvýšila ze 40 na 50 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy