Spor se rozhořel poté, co britské úřady doúčtovaly firmě Schweppes více než osm milionů liber na daních. Úředníci tvrdili, že irská dceřiná společnost by měla být zdaňována stejně jako její britská matka.
Naopak Schweppes tvrdí, že jde o samostatnou firmu, která má právo platit desetiprocentní daň z příjmu stejně jako všechny ostatní irské firmy. V Británii totiž mateřská společnost platí třicetiprocentní daně.
Schweppes se odvolala až k Evropskému soudu. A ten rozhodl, že britské úřady mají právo takto vyměřit daň, pokud byla dceřiná společnost "zcela uměle založena za účelem snížení daňové povinnosti".
"Britské právo o zamezení převodu daní na zahraniční divize je možné aplikovat jen na ty divize, které byly vytvořeny jen za účelem daňové optimalizace," uvádí rozhodnutí soudu.
Nejistá porážka
Vítězství vlády tak není úplné. Sice má právo doměřovat daň, pokud se jí snaží britské firmy vyhnout převodem zisků do zahraničí. Musí však dokázat, že převody jsou prováděny jen kvůli daním, nikoli kvůli obchodním účelům.
Soud zároveň uvedl, že by měla existovat objektivní pravidla, podle kterých by bylo možné přesně specifikovat, kdy byla divize založena jen kvůli daňové optimalizaci.
"Vítáme dnešní rozhodnutí a těšíme se na další část procesu," řekl agentuře Reuters mluvčí Schweppesu.
Nyní se totiž celý spor vrací na britskou půdu před zvláštní komisaře, kteří rozhodnou, jak dnešní rozsudek ovlivní případ Schweppes.
Firma totiž věří, že se jí podaří dokázat, že dceřiná společnost není jen zástěrkou, která má pomoci snížit daňovou povinnost, ale že je plně fungující a samostatnou obchodní jednotkou.
Vliv na celou EU
Rozhodnutí může mít dopad na celou EU a její daňový systém. V mnoha zemích totiž probíhají spory v podobném duchu: tedy může mateřská společnost "zneužívat" svoji dceřinou jako prostředek ke snižování daní?
Výsledek soudu totiž dává částečně zapravdu oběma stranám. Na jednu stranu má vláda právo dodanit společnost, která se snaží placení vyhnout. Na druhou stranu však musí být dokázán úmysl ze strany firmy.
Podle expertů právě to nebude vůbec jednoduché a povede Británii k tomu, že změní své právní předpisy.