Sociální programy pro rodiny s nižšími příjmy se znelíbily evropským úředníkům. Prý jde o nedovolenou veřejnou podporu. Přitom obdobně ministerstvo postupuje již několik let a nikdo neměl námitek.
"My jsme ty programy ještě nevyhlásili a nechceme riskovat, že by příjemci museli peníze vrátit," uvedl náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous podle ČTK.
Příjemci peněz jsou především obce a města, která z nich staví byty pro občany, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení a tržní nájemné je pro ně neúnosné.
Ministerská křižovatka
Nyní jsou na stole tři scénáře. První je, že ministerstvo celý příspěvkový plán zruší. Bylo by to zřejmě nejrychlejší řešení, neboť programy nebyly zatím oficiálně pro zájemce vypsány a otevřeny.
Druhou možností je vzepřít se Bruselu a za práva příjmově a sociálně slabších bojovat.
"Budeme se snažit přesvědčit Brusel, že podpora sociálních bytů není nedovolená veřejná podpora," říká Kalous.
A třetí cestou, ke které se přiklání i náměstek, je snížení podpory tak, aby neporušovala pravidla EU daná pro nepovolenou veřejnou podporu. To by znamenalo, že příjemce ve třech letech po sobě nesmí dostat více než 200 tisíc eur, tedy asi 5,6 milionu korun.
"To znamená, že finanční podpora bude podstatně nižší," uvedl Kalous.
Domovy důchodců bez příspěvků
Tím pádem by ze štědré podpory bydlení zůstalo skutečně jen torzo původně plánovaného programu.
První z programů podporuje sociální bydlení pro rodiny, jejichž příjem nepřesahuje 1,4 násobek životního minima.
Finance z druhého programu jsou určeny na takzvané chráněné byty. To jsou například domovy s pečovatelskou službou, domovy důchodců nebo domy na půl cesty.