Rio de Janeiro - Brazílie má štěstí. V době vysokých cen ropy jí nachází ve svých teritoriálních vodách stále více.
Po listopadovém oznámení o nálezu ropného pole Tupi s potenciálem pěti až osmi miliard barelů nyní Brazilci představili světu další pole. Nazvali jej Jupiter a jeho zásoby odhadují na nejméně dalších pět miliard.
Jupiter se nachází v Atlantském oceánu pět kilometrů pod hladinou. Zhruba 300 kilometrů východně od Ria de Janeira.
Největší objev po mnoha letech
Brazilská ropná společnost Petrobras jásá. Jde o největší nálezy ve světě za posledních dvacet let, nepočítáme-li spekulace o ropném bohatství v Antarktidě.
Jelikož je Petrobras v oboru uznávaným specialistou na složité získávání suroviny hluboko pod vodou, neměla by poloha a umístění nalezišť být problémem. Těžba z Tupi ale začne nejdříve za pět let, z Jupitera ještě později.
"Budeme pokračovat v dalším prozkoumávání, abychom mohli s přesností určit, jak velké zásoby jsme objevili," uvedl Petrobras ve svém prohlášení.
Politické důsledky
Experti se shodují v názoru, že vzroste globální, ale především regionální jihoamerický vliv Brazílie. Mohla by se stát určitou protiváhou Venezuely, jejíž vůdce Hugo Chávez bohatých ropných zásob využívá ve své ambiciózní zahraniční politice.
Z Venezuely by rád učinil latinskoamerického hegemona, přičemž v cestě mu stojí právě Brazílie.
V souvislostech
- Ropa zlomila hranici 100 dolarů. Řítí se svět do krize?
- Chávez distribuuje levnou ropu chudým v USA
- Ekvádor se vydal chávezovskou cestou. Proti těžařům
"Brazilský prezident Lula bude mít v ruce karty, které může vyložit před Cháveze na stůl," řekl deníku New York Times brazilský ekonom a energetický analytik Roberto Teixeira da Costa.
I s dvěma novými nalezištěmi - Tupi a Jupiterem - ale ověřené zásoby Brazílie zřejmě nedosáhnou těch venezuelských. Ty jsou odhadovány na přibližně 80 miliard barelů, zatímco zásoby Brazílie i po započtení dvou nových polí by se blížily jen třiceti miliardám.
Není ale vyloučeno, že v Brazílii jsou na cestě další objevy.
Změnit se může i postoj Brazílie k Bolívii. Její prezident Evo Morales totiž nedávno zestátnil ropný průmysl, což znamenalo velké ztráty i pro brazilské firmy a investory, kteří v zemi podnikají. Brazilci zuřili, k žádným odvetným krokům však nedošlo.