Evropská komise státům předložila návrh, aby po vypršení současných přechodných opatření, bránících masívnímu dovozu asijských bot, zavedla Unie trvale clo na boty z Číny a Vietnamu, a to ve výši 16,5 procenta, repektive 10 procent.
Čtrnáct členských zemí včetně České republiky se však postavilo proti. K zamítnutí návrhu stačilo zemí třináct. Naopak devět zemí v čele s nejhlasitějšími zastánci zavedení cel Itálií a Francií návrh podpořilo.
"Zda se Číňané a Vietnamci definitvně vyhnuli clům, nelze teď říct. Je možné, že pod tlakem zejména Itálie a Francie, přijde nový mírnější návrh," míní Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana.
Unie provizorně uvalila na asijské dovozy v březnu. Tehdy zavedla 16,8 procenta na obuv vyrobenou ve Vietnamu a 19,4 procenta na boty z Číny. Do října však musí tato cla nahradit stálým systémem, který bude platit pět let.
Předcházející návrh komise narazil na odpor členských zemí jako je Portugalsko, Španělsko, Francie a Itálie. Předpokládal kvótu, podle níž by se antidumpingová cla nevztahovala asi na 80 procent asijských dovozů. Teprve další dovozy by podléhaly zvýšeným clům. Dovoz levné obuvi z Asie vyvolává spory mezi zeměmi s velkým obuvnickým průmyslem a zeměmi, které mají liberálnější přístup k obchodu a více se obávají dopadů na spotřebitele, uvedla ČTK.
Loni Čína a Vietnam dovezly do EU 1,5 miliardy párů bot, z nichž asi 15 procent bylo postiženo dočasnými cly.
Proti zavedení cel na dovoz z Číny se postavili i čeští obuvníci. Podle nich by to totiž nevyřešilo celý problém. "Navrhovaná antidumpingová cla budou poškozovat pouze dovozce, kteří řádně deklarují odpovídající celní hodnoty obuvi," uvedli například ve společném prohlášení společně s ministerstvem průmyslu a obchodu.
Navíc by podle nich nejvíce byli postiženi spotřebitelé, kteří by pak přestali boty nakupovat v takovém množství, jako je tomu dosud. Kromě toho by hrozilo, že by čínští výrobci jen přesunuli svou výrobu do okolních zemí, aby se clům vyhnuli.