Americké firmy škrtají luxus, zaměstnancům končí zábava

Tomáš Fránek
15. 9. 2009 17:21
Firmy, které dostaly pomoc od státu, zveřejnily plány na úspory.
Uskromnit se musí i zaměstnanci banky AIG.
Uskromnit se musí i zaměstnanci banky AIG. | Foto: Reuters

Washington -  Americké firmy, které na svoji záchranu potřebovaly miliardy dolarů z kapes daňových poplatníků, už nebudou platit za luxus a zábavu.

Firmy, které získaly od státu pomoc ve výši 700 miliard dolarů, tak na svých internetových stránkách zveřejnily opatření na snížení nákladů na luxus a zábavu. K tomu je vyzvalo ministerstvo financí. A je to poučné čtení.

Chrysler Financial Services, finanční divize automobilky Chrysler, zveřejnila podle agentury AP na patnácti stranách soubor opatření, které mají šetřit peníze.

Zaměstnanci tak už nedostanou proplacenu návštěvu soukromých klubů, masáží či koupi večerních šatů nebo smokingů.

Spropitné je omezeno na dvacet procent, v případě, že si zaměstnanci půjčí auto, tak si musí vybrat menší a na spotřebu méně náročné vozidla.

Podobné omezení platí i pro zaměstnance automobilky Chrysler nebo pro finanční skupinu General Motors GMAC Financial Services.

Šetřit mají i banky. Společnost AIG omezila firemní večírky, ty, které se budou konat, musí být přednostně v prostorách firmy. Bank of America už nebude platit nadstandardní opravy kanceláří.

Citigroup se zase rozhodla, že firemní letadlo pro soukromé účely už bude využívat jenom výkonný ředitel firmy. Ten ale musí požádat firmu o proplacení nákladů písemně.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy