Obama kritizoval Wall Street, chce přísnější pravidla

Simona Holecová
14. 9. 2009 19:45
Americký prezident prý vidí ve finančním sektoru zpupnost a opakování chyb, které vedly ke krizi
Barack Obama svůj projev pronesl ze srdce Wall Street, přihlížely mu tisíce lidí.
Barack Obama svůj projev pronesl ze srdce Wall Street, přihlížely mu tisíce lidí. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama pronesl v pondělí nebývale ostrou řeč k finančníkům. Oznámil, že už má dost samolibosti finančních kruhů a že se jen málo poučily z finančí krize, kterou svět stále ještě prochází.

Varoval, že jeho analytici zaznamenali nové příznaky rizikového chování, které před rokem způsobilo finanční pád.

"Situace už se nesmí opakovat," vzkázal na adresu finančních špiček z Wall Street. "A nikdo by neměl počítat s tím, že vláda znovu přispěchá a bude někoho zachraňovat," citovala z projevu prvního muže USA agentura Reuters.

Obamův projev byl netrpělivě očekáván, prezident si jej připravil u příležitosti ročního "výročí" pádu banky Lehman Brothers - momentu, od kterého se začala odpočítávat celosvětová recese.

Obama dokončil projev a v uvolněné atmosféře se na ochodu z historické budovy Federal Hall na Wall Street zdravil s novináři a příznivci.
Obama dokončil projev a v uvolněné atmosféře se na ochodu z historické budovy Federal Hall na Wall Street zdravil s novináři a příznivci. | Foto: Reuters

Obama navázal na pár hodin starý komentář britského premiéra Gordona Browna, který v rozhovoru pro BBC řekl, že je doslova zděšen z toho, jak povýšeně se stále chovají finanční ústavy a že ani v době krize neupustily od své politiky rozdávání mastných bonusů.

Brown a Obama se chystají na setkání světových lídrů v Pittsburghu, které se má odehrát příští týden. Politici chtějí dokončit "rozdělanou práci," jak píše BBC. Neboli vyčistit pravidla pro finanční instituce včetně pravidel pro rozdělování bonusů.

Obama hodlá - usuzujíc podle dnešního projevu - žádat přísnou regulaci finančního sektoru. Prezident již vyzval Kongres, aby schválil přísnější pravidla pro celé odvětví. "Nemůžeme dále tolerovat, aby odpověď na prudké zhoršení situace byla jen postupná. Tak, jak se to stalo před rokem," řekl Obama.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 7 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 8 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy