AIG čeká rekordní ztrátu. Chce opět pomoc od vlády

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
24. 2. 2009 11:26
Americká pojišťovna očekává za poslední čtvrtletí ztrátu 60 miliard dolarů

New York - Americký pojišťovací gigant AIG čeká za poslední kvartál ztrátu ve výši 60 miliard dolarů. To by bylo nejvíce ve firemní historii USA. Pojišťovna už proto začala jednat s vládnou o další pomoci, píše agentura Reuters.

Americká vláda zachraňovala společnost již dvakrát. Celkově od státu dostala injekci ve výši 152 miliard dolarů. Očekávaná ztráta AIG by nyní přesáhla i 54miliardový propad firmy Time Warner z roku 2002.

Nejnovější kolo jednání s vládou zahrnuje možnost dalších financí pro pojišťovnu a její obchody s dluhovými cennými papíry. Situace je však zatím nejistá a ve hře jsou i další možnosti. Podle agentury Bloomberg by AIG mohla vyměnit prioritní akcie vlastněné vládou za běžné akcie.

Podle americké stanice CBNC, která zveřejnila informaci o jednání s vládou jako první, ztrátu AIG způsobily odpisy investic do komerčních realit a dalšího majetku. Vedení pojišťovny se má sejít v neděli, aby vypracovalo dohodu s vládou. Pokud se pojišťovna s vládou nedohodne, je AIG připravena na bankrot, uvedla CNBC.

Výsledky hospodaření má podle médií pojišťovna zveřejnit příští pondělí.

AIG podle světových agentur obdržela nabídky na odkup divize American Life Insurance od pojišťoven MetLife a Axa. MetLife nabízí 11,2 miliardy dolarů, tato částka by se však kvůli zhoršení finančního zdraví divize mohla snížit až na osm miliard. Nabídka pojišťovny Axa není známá.

Axa se ke zprávě odmítla vyjádřit a v AIG a MetLife nebyl podle agentur k zastižení nikdo, kdo by se k ní vyjádřil.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy