Student Agency změnila plán, z Plzně do Klatov jezdit nebude

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 22. 9. 2014 12:50
Komerčnímu dopravci se nelíbil přidělený jízdní řád a vadilo mu, že konkurence získala "lepší časy".
Foto: Ondřej Besperát

Plzeň - Z plánu nasadit žluté autobusy na trase z Plzně do Klatov sešlo. Soukromý dopravce Student Agency totiž nebyl spokojený s jízdním řádem, který mu přidělil Krajský úřad v Plzni.

"Měli jsme zájem provozovat na této lince autobusy, tak jsme požádali o licenci," popisuje mluvčí společnosti Petra Nováková.

Licenci Student Agency sice získala, autobusy ale měla provozovat v "neatraktivních časech". Zástupcům podniku navíc vadilo, že další komerční dopravce (podle serveru idos.cz jde o Autobusy VKJ), který jezdí na té samé lince, požadovaný "dobrý" jízdní řád má.

"Chtěli jsme, aby naše spoje navazovaly na autobusy, které vypravujeme z Plzně do Prahy," vysvětluje zájem o konkrétní časy Nováková.

S odvoláním společnost neuspěla

Student Agency se sice odvolala na ministerstvo dopravy proti nerovným a omezujícím podmínkám, změnu se jí ale prosadit nepovedlo. Následně tedy společnost, která patří podnikateli Radimu Jančurovi, požádala o zrušení licence na tuto linku.

"Za podmínek, které nám v rámci upravené licence byly dány, nemůžeme realizovat náš primární záměr přepravovat cestující na plánované trase Plzeň – Klatovy a zpět," uvádí ředitelka autobusové dopravy Student Agency Ivana Kašická.

Student Agency měla původně zahájit dopravu z Plzně do Klatov během prvního čtvrtletí tohoto roku. Kvůli sporu o jízdní řád ale otevření linky posouvala.

Krajský úřad v Plzni se k případu nechce vyjádřit. "Vydali jsme k tomu stanovisko, ministerstvo dopravy nám dalo za pravdu. Víc vám k tomu neřeknu," reaguje na dotaz Aktuálně.cz vedoucí Odboru dopravy a silničního hospodářství Jaroslav Vejprava.

Podle ministerstva dopravy vydal Plzeňský kraj stanovisko, že na území kraje jsou přepravní potřeby zajištěné již jiným provozovatelem, a že by na nové lince tedy nastal nepřípustný souběh.

"Ministerstvo dopravy se s daným rozhodnutím seznámilo a shledalo, že v dané věci již není možnost zrušení nebo změny závazného stanoviska Plzeňského kraje v přezkumném řízení z důvodů uplynutí prekluzivních lhůt," uvádí mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy