Desítky rychlíků nevyjedou v sobotu z Prahy na Moravu

Jan Hejl
15. 8. 2014 14:45
České dráhy v sobotu kvůli opravě koleje zruší až padesát vlaků. Ostatní mohou nabrat i 45minutové zpoždění.
Cestující se budou muset v sobotu obrnit trpělivostí.
Cestující se budou muset v sobotu obrnit trpělivostí. | Foto: České dráhy

Ústí nad Orlicí – Velká výluka v sobotu významně omezí dopravu na hlavním železničním koridoru z Prahy do Ostravy. Cestující se musí připravit na zpoždění a komplikace.

K dlouhodobé opravě železniční stanice v Ústí nad Orlicí se přidá odstávka zabezpečovacího zařízení.

Informace k výluce

  • Rychlíky z Prahy do Brna a do Olomouce (a dál do Luhačovic) a zpět budou v úseku Česká Třebová - Praha zrušeny, náhradou ve stanicích Ústí n. O. město, Choceň a Přelouč zastaví vlaky EC/IC Praha - Olomouc a dále.
  • Vlaky vyšší kategorie (IC, EC, SC) pojedou bez omezení, některé z nich ale mimořádně zastaví v některých stanicích (viz výše).
  • Osobní vlaky v úseku Česká Třebová - Choceň nepojedou. Budou nahrazeny náhradní autobusovou dopravou podle výlukového jízdního řádu.
  • Podrobné informace o výluce najdete ZDE.
  • Pro výlukový jízdní řád klikněte ZDE.

"Předpokládáme zpoždění v řádu desítek minut. Pokud mají cestující možnost cestu uskutečnit ještě v pátek nebo ji odložit na neděli, bude to určitě lepší," radí mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Dráhy však informují, že důležité mezinárodní rychlíky mohou nabrat i více než 45minutové zpoždění.

"Lidem, kteří pojedou v sobotu, doporučujeme, aby počítali s časovou rezervou, například cestovali dřívějším vlakem," dodává.

Spolupráce soukromníků

Výluka se dotkne i dvou soukromých dopravců, kteří na trati působí. Vlaky společností RegioJet a Leo Express proto budou spolupracovat.

"Každý dopravce pojede sám, v inkriminovaném místě se zastaví a spojíme vagony. Vznikne tedy jeden vlak, který projede staveniště a pak se znovu rozpojí," vysvětlila mluvčí společnosti Student Agency Petra Nováková.

"Předpokládáme zpoždění průměrně do 15 minut. Cestujícím doporučujeme zejména trpělivost a žádáme je o pochopení. O kompenzaci při větším zpoždění neuvažujeme. Jedná se o oznámenou výluku, kterou jsme nezavinili my," dodala.

Nejrozsáhlejší za poslední roky

V úseku Dlouhá Třebová – Ústí nad Orlicí už nyní vlaky jezdí jen po jedné koleji. "V sobotu se bude instalovat nové zabezpečovací zařízení, které slouží k tomu, aby se soupravy na železnici nesrazily," sdělil Marek Illiaš, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

"Na trať bude tedy vlaky pouštět jen výpravčí, a to teprve v okamžiku, kdy vlak jedoucí z protisměru již společný úsek opustil a stojí ve stanici," vysvětlil.

České dráhy sestavily výlukový jízdní řád. V úseku Česká Třebová – Praha nepojede většina rychlíků z Prahy do Brna a zpět.

Stejně tak nepojedou rychlíky z hlavního města směřující na Moravu. Místo nich ve vybraných stanicích budou zastavovat vlaky kategorie EC a IC, které pojedou bez větších omezení.

Sobotní výluka na koridoru patří k největším za poslední roky. Podobné dopravní omezení bylo letos i v pražských Klánovicích. Vlaky tam ale mohly jet odklonem, což komplikace zmírnilo.

"U Ústí nad Orlicí žádná podobná odklonová trať ale bohužel není," uzavřel mluvčí Šťáhlavský.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy