Státní rozpočet hlásí nejlepší výsledek od roku 2000

ČTK ČTK
2. 5. 2014 14:20
Přebytek státního rozpočtu ke konci dubna sice klesl, přesto zůstává po mnoha letech stále ještě v zisku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přebytek státního rozpočtu ke konci dubna klesl na 26,6 miliardy korun z březnových 43,6 miliardy korun. Jde o nejlepší dubnový výsledek minimálně od roku 2000, poprvé tento měsíc není hospodaření v minusu.

Loni v dubnu skončil rozpočet schodkem 16,5 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun.

Celkové příjmy stouply meziročně o 35 miliard na 408,2 miliardy korun. Na růstu se podílely zejména příjmy z EU (růst o 8,7 miliardy korun) a únorový mimořádný příjem z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE (8,5 miliardy). Z daňových příjmů vykázalo meziroční růst zejména inkaso DPH (o 9,4 miliardy) a spotřební daně z tabákových výrobků (o pět miliard). Pojistné na sociální zabezpečení vykázalo meziroční růst o 5,8 miliardy.

Nad očekávání dobře

"Stát letos hospodaří nad očekávání dobře. Přebytky příjmů nad výdaji státní kasy se v minulosti občas vyskytovaly během prvního kvartálu roku, ale dosud nikdy nevydržely až do dubna. Za solidními čísly stojí zřejmě kombinace více faktorů, z nichž některé jsou mimořádné a jiné souvisejí se zlepšením stavu ekonomiky," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Na straně příjmů má podle něj rozhodující vliv na meziroční zlepšení výběr DPH, související právě s ekonomickým růstem. Pozoruhodný je také skok v pojistném na sociální zabezpečení, který svědčí o vysokých odměnách, vyplacených se mzdou za první čtvrtletí. Na straně výdajů trvá omezování investic.

"Výsledek za první třetinu roku, i s přihlédnutím ke všem mimořádnostem, dává dobrý předpoklad k tomu, aby dosáhl celoroční schodek výrazně méně než plánovaných 112 miliard korun," dodal analytik.

Inkaso DPH činilo 84,1 miliardy korun. Relativně vysoký meziroční růst je podle ministerstva způsoben i tím, že Finanční správou ČR zatím nebyla vyplacena část nadměrných odpočtů, které souvisí se zdaňovacím obdobím z konce roku 2013.

Pomohlo předzásobení cigaretami i zrušení zelené nafty

Na nárůstu výběru spotřební daně se podílelo zejména inkaso daně z tabákových výrobků, které dosáhlo 24,8 miliardy korun a meziročně vzrostlo o pět miliard. Relativně vysoké plnění souvisí s předzásobením tabákovými výrobky kvůli zvýšení sazeb tabákových výrobků od 1. ledna. Inkaso spotřební daně z minerálních olejů vzrostlo o 1,7 miliardy korun. Inkaso této daně bude minimálně v první polovině roku 2014 ovlivněno zrušením nároku na vrácení spotřební daně z minerálních olejů použitých pro zemědělskou prvovýrobu (takzvané zelené nafty).

Celkové výdaje 381,6 miliardy Kč byly meziročně nižší o 8,2 miliardy. Pokles výrazně ovlivnila třetí záloha regionálnímu školství, která bude vyplacena až začátkem května. Loni to bylo na konci dubna. Jde zhruba o 13 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy