Miliardář Trump, miliardář Babiš. Majetkově hrají stejnou ligu, jeden přesto dominuje

Pavla Adamcová Jan Nevyhoštěný Denis Chripák Pavla Adamcová, Jan Nevyhoštěný, Denis Chripák
Aktualizováno 10. 3. 2019 15:09
Málokdy se americký prezident Donald Trump může se svou návštěvou v Bílém domě poměřovat, co se výše majetku týče. Zatímco z politického hlediska je český premiér pro Trumpa jen "malou rybou", v objemu bohatství, které se oběma bývalým podnikatelům podařilo nastřádat, mu Andrej Babiš směle sekunduje, a v posledních dvou letech ho dokonce velkoryse poráží. A to nejen co do výše majetku, ale i do jeho šíře napříč byznysovými obory.

DONALD TRUMP

Americký prezident Donald Trump je na žebříčku světových miliardářů časopisu Forbes s majetkem 3,1 miliardy dolarů momentálně na 715. místě. Trumpovo jmění se sice meziročně nezměnilo, jeho pozice však kvůli chudnoucí konkurenci stoupla. Andrej Babiš ho v pomyslném klání přeskočil loni, kdy Trumpovo jmění kleslo o 400 milionů dolarů. Důvodem byl pokles ocenění nemovitostí na Manhattanu, kde leží srdce jeho realitní říše, a klesající příjmy některých z jeho golfových resortů.

ANDREJ BABIŠ

Andrej Babiš je beneficientem dvou svěřenských fondů. V nich jsou usazeny holdingy Agrofert a SynBiol. Agrofert tvoří hlavní Babišův byznys a je v něm přes 230 firem. Přes skupinu SynBiol pak ovládá svůj zdravotnický byznys a soukromé podniky Čapí hnízdo či francouzskou restauraci Paloma. V žebříčku Forbes sice Babiš už loni předběhl Donalda Trumpa, sám si ovšem nyní meziročně pohoršil. O druhé místo mezi českými dolarovými miliardáři (po Petru Kellnerovi) se tak poprvé musí dělit s realitním magnátem Radovanem Vítkem. Stojí za tím vyšší zadlužení Agrofertu a nižší ziskovost především jeho chemické části.

Srovnání bohatství Andreje Babiše a Donalda Trumpa

(Čisté jmění v letech 2017 až 2019 v miliardách dolarů)

2017

3,5 mld. $
3,4 mld. $

2018

3,1 mld. $
4,6 mld. $

2019

3,1 mld. $
3,5 mld. $

Osobní majetek

 • hotovost a likvidní aktiva: 150 milionů dolarů (3,4 mld. Kč)
 • podkrovní bydlení v Trump Tower: 57 milionů dolarů (1,3 mld. Kč)
 • letecká flotila: 32 milionů dolarů (723 mil. Kč)
 • rezidence v Palm Beach: 25 milionů dolarů (565 mil. Kč)
 • rezidence Seven Springs, Bedford: 24 milionů dolarů (542,4 mil. Kč)
 • rezidence na ostrově Svatý Martin: 15 milionů dolarů (339 mil. Kč)
 • rezidence v Beverly Hills: 13 milionů dolarů (294 mil. Kč)
 • Trumpův byznys: Hotely, golfové kluby a nemovitosti

  Osobní majetek

 • pozemky v severních Čechách
 • vila, Průhonice
 • byt v rezidenci Villa Bianca, Praha
 • kapitálové životní pojištění (102 mil. Kč)
 • peníze na běžném účtě (43 mil. Kč)
 • pohledávky (155 mil. Kč)
 • osobní automobil Audi A8 (3,6 mil. Kč)
 • hodinky Vacheron Constantin (900 tisíc Kč)
 • Babišův byznys: Agrofert a SynBiol

  Jak Babiš ovládá své firmy?

  Babiš působí v roli obmyšleného nebo také beneficienta. Obmyšlenému se může podle zákona přiznat právo na „plody nebo užitky“ ze svěřenského fondu nebo právo na majetek fondu. Podmínky takového plnění stanoví statut fondu, který není veřejný. Obmyšleného určuje zakladatel fondu (Babiš tedy instaloval sám sebe).

  Zdroj: Forbes, BBC, Justice.cz, Hlídacípes.org, kurz USD/CZK k 4. 3. 2019

   

  Právě se děje

  Aktualizováno před 9 minutami

  Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

  Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální napadení číšníka v centru Prahy. Pražský vrchní soud potvrdil, že muži spáchali těžké ublížení na zdraví, nikoliv pokus o vraždu, jak skutek kvalifikovala státní zástupkyně. Arminovi snížil odvolací senát trest o půl roku, Aräshovi výši původního trestu potvrdil. Součástí verdiktu je i desetileté vyhoštění obou bratrů z ČR.

  Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Na zahrádce restaurace u obchodního centra Quadrio se skupina dostala do sporu s obsluhou, protože si do podniku přinesla vlastní alkohol a odmítala odejít. Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Musel se podrobit několika operacím a zažádal si o invalidní důchod.

  Zdroj: ČTK
  před 31 minutami

  Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

  Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

  Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy