Banky nechtějí peníze, úroky na spořicích účtech se drží nízko. Až na odvážné výjimky

Olga Skalková Olga Skalková
4. 12. 2018 7:20
Už minimálně přes rok klienti bank čekají na lepší zhodnocení peněz, které jim leží na jejich spořicích účtech. Základní sazba ČNB, od které se odvíjí úroky úvěrů a vkladů, vzrostla od loňského srpna z rekordně nízké úrovně 0,05 na současných 1,75 procenta. Úroky na spořicích účtech na to však nijak nezareagovaly. V poslední době se však může zdát, že se začalo blýskat na lepší časy. Podívejte se, která z českých bank nabízí momentálně vašim úsporách na spořicím účtu nejvyšší zhodnocení.
Foto: Thinkstock

Menší banky se růstu nebojí

  • Vstřícnější podělit se se svými klienty o vyšší výnos u ČNB jsou některé středně velké banky, které dávají najevo chuť se výrazněji zvětšovat.

"Současné nastavení našich sazeb především z pohledu velkých a středních bank je stále TOP nabídkou. Pokud dojde v roce 2019 k dalšímu zvyšování sazeb ČNB, pravděpodobně dojde k postupnému nárůstu i klientských sazeb," říká například mluvčí Raiffeisenbank Kopecká.

  • S lepším úročením jsou připraveny však přijít i banky, které už své úroky na spořicích účtech zvýšily.

"Sberbank CZ jako jedna z prvních zohlednila zvýšení základní sazby ČNB a již loni zvedla úročení spořicích účtů. Letos zvedla úroky na spořicích účtech již podruhé. Další zvýšení sazeb depozit v budoucnu nevylučujeme," říká Radka Černá, mluvčí Sberbank.

"Od srpna loňského roku jsme úročení spořicích účtů vylepšili dvakrát, plus jsme nabídli tři speciální akce s bonusovým úrokem pro stávající či nové klienty," říká Pavel Hejzlar, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot. "Pokud bude ČNB dál sazby zvyšovat, přijdeme s dalšími dobrými zprávami pro klienty," dodal Hejzlar.

"Hlavním faktorem není nutně reposazba ČNB, ale celkový stav trhu a konkurence. Chceme, aby naše nabídka pro zhodnocování úspor byla mezi špičkou na trhu," tvrdí Věra Pavlišová, ředitelka Úseku retailového bankovnictví banky Creditas.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy