Banky nechtějí peníze, úroky na spořicích účtech se drží nízko. Až na odvážné výjimky

Olga Skalková Olga Skalková
4. 12. 2018 7:20
Už minimálně přes rok klienti bank čekají na lepší zhodnocení peněz, které jim leží na jejich spořicích účtech. Základní sazba ČNB, od které se odvíjí úroky úvěrů a vkladů, vzrostla od loňského srpna z rekordně nízké úrovně 0,05 na současných 1,75 procenta. Úroky na spořicích účtech na to však nijak nezareagovaly. V poslední době se však může zdát, že se začalo blýskat na lepší časy. Podívejte se, která z českých bank nabízí momentálně vašim úsporách na spořicím účtu nejvyšší zhodnocení.
Foto: Thinkstock

Menší banky se růstu nebojí

  • Vstřícnější podělit se se svými klienty o vyšší výnos u ČNB jsou některé středně velké banky, které dávají najevo chuť se výrazněji zvětšovat.

"Současné nastavení našich sazeb především z pohledu velkých a středních bank je stále TOP nabídkou. Pokud dojde v roce 2019 k dalšímu zvyšování sazeb ČNB, pravděpodobně dojde k postupnému nárůstu i klientských sazeb," říká například mluvčí Raiffeisenbank Kopecká.

  • S lepším úročením jsou připraveny však přijít i banky, které už své úroky na spořicích účtech zvýšily.

"Sberbank CZ jako jedna z prvních zohlednila zvýšení základní sazby ČNB a již loni zvedla úročení spořicích účtů. Letos zvedla úroky na spořicích účtech již podruhé. Další zvýšení sazeb depozit v budoucnu nevylučujeme," říká Radka Černá, mluvčí Sberbank.

"Od srpna loňského roku jsme úročení spořicích účtů vylepšili dvakrát, plus jsme nabídli tři speciální akce s bonusovým úrokem pro stávající či nové klienty," říká Pavel Hejzlar, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot. "Pokud bude ČNB dál sazby zvyšovat, přijdeme s dalšími dobrými zprávami pro klienty," dodal Hejzlar.

"Hlavním faktorem není nutně reposazba ČNB, ale celkový stav trhu a konkurence. Chceme, aby naše nabídka pro zhodnocování úspor byla mezi špičkou na trhu," tvrdí Věra Pavlišová, ředitelka Úseku retailového bankovnictví banky Creditas.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy