Banky nechtějí peníze, úroky na spořicích účtech se drží nízko. Až na odvážné výjimky

Olga Skalková Olga Skalková
4. 12. 2018 7:20
Už minimálně přes rok klienti bank čekají na lepší zhodnocení peněz, které jim leží na jejich spořicích účtech. Základní sazba ČNB, od které se odvíjí úroky úvěrů a vkladů, vzrostla od loňského srpna z rekordně nízké úrovně 0,05 na současných 1,75 procenta. Úroky na spořicích účtech na to však nijak nezareagovaly. V poslední době se však může zdát, že se začalo blýskat na lepší časy. Podívejte se, která z českých bank nabízí momentálně vašim úsporách na spořicím účtu nejvyšší zhodnocení.
Foto: Sekyra Group

Velké banky vyčkávají a drží se při zdi

Situace se skoro vůbec nezměnila ve velkých bankách. Z odpovědí ČSOB, České spořitelny, Komerční banky a UniCredit, které on-line deník Aktulálně.cz oslovil, vyplývá, že úroky na spořicích účtech nechaly na úrovni poblíž nuly.

"Chováme se jako správný hospodář. Nezvyšujeme úroky na vkladech s ohledem na obrovský přebytek likvidity. Takové chování dává ekonomický smysl pouze pro banky, které vyjma vyšších úroků nemohou nový klientům nabídnout relevantní portfolio služeb," tvrdí Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

  • České banky mají dlouhodobě více peněz na vkladech, než potřebují na půjčování. Podle statistky ČNB v říjnu objem vkladů dosáhl 4,56 bilionu korun, na úvěrech banky měly rozpůjčeno 3,344 bilionu korun. Celkový balík volných peněz bank je teď kolem 1,2 bilionu korun.

"V české ekonomice je stále přebytek likvidity," říká Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy