Síla české koruny ve většině zemí letos oproti loňsku poklesla. Důvodem je změna směnného kurzu, respektive oslabení koruny k euru i dolaru v důsledku koronakrize. "Zatímco loni kurz koruny k euru v průměru činil 25,70 koruny za euro, letos je to prozatím 26,30 koruny za euro. Vůči americkému dolaru je oslabení ještě o něco výraznější. V případě ,síly koruny‘ ve Washingtonu jsou zásadním faktorem tamní ceny. Jednoduše je tam draho," komentuje žebříček pro Aktuálně.cz hlavní ekonom Deloittu David Marek.
Analytik nicméně předpokládá, že českou korunu čeká do budoucna spíše posílení. "Aktuálně kurz koruny ovlivňuje sentiment na finančních trzích. Česká měna sice není tolik citlivá jako polský zlotý nebo maďarský forint, pokud však převládá negativní sentiment, poklesu se nevyhne. Dlouhodobě by však koruna měla posilovat v souladu s reálnou konvergencí české ekonomiky k vyspělejším zemím," tvrdí Marek.
Jak jsme sílu koruny počítali
Aktuálně.cz spočítalo sílu koruny v konkrétních hlavních městech stovky zemí světa na základě cen zboží a služeb se zohledněním kurzů místních měn. Částka vždy říká, jakou sílu má 1000 korun v hlavním městě dané země. Pokud je tedy hodnota větší než 1000 korun, znamená to, že v hlavním městě dané země je síla koruny vyšší než v tuzemsku a můžeme si tam tak dovolit více. Pokud je hodnota naopak nižší než 1000 Kč, Češi si zde musí připlatit.
Například v Berlíně, v hlavním městě Německa, má česká měna sílu 737 korun. To znamená, že si v německém Berlíně koupí Čech za 1000 korun stejné zboží a služby, za které by v Praze dal jen 737 korun.
Při výpočtech jsme použili data projektu Numbeo (stav k červnu 2020), což je veřejná databáze, kam každý den tisíce lidí z většiny zemí světa nahrávají informace o místních cenách potravin či služeb. Databáze zároveň zohledňuje aktuální měnové kurzy.