Senátoři opraví chybu poslanců ČSSD ohledně zdanění benzinu

ČTK ČTK
26. 8. 2014 11:04
Navržený postup má zabránit předložení ústavní stížnosti, kterou kvůli dvojímu schvalování novely o pohonných hmotách chtěla předložit opozice.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senát zamítne novelu o pohonných hmotách. Zachování zelené nafty pro zemědělce, kterou měla novela přinést, ale vloží do návrhu na zvýšení tabákové daně. Novinářům to řekl předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD).

Senátní postup, který by ještě musela potvrdit Sněmovna, tak pomůže zabránit předložení ústavní stížnosti, kterou kvůli spornému dvojímu schvalování novely o pohonných hmotách chtěla předložit opozice.

Důvodem pro stížnost bylo to, že Sněmovna nejprve zachování zelené nafty schválila společně se snížením spotřební daně z benzinu a nafty. Kvůli odporu ministra financí Andreje Babiše (ANO), podle něhož by toto snížení připravilo státní rozpočet až o 14 miliard korun ročně, ale po dvou dnech své rozhodnutí změnila a snížení spotřební daně na pohonné hmoty odmítla.

Zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků vláda předložila kvůli požadavkům EU. Krabička cigaret by od příštího roku mohla zdražit o tři až čtyři koruny. Za současné ceny by bylo možné cigarety prodávat zpravidla maximálně čtyři až pět měsíců po přijetí novely.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy