Nafta zlevní jen zemědělcům, poslanci ČSSD opravili "omyl"

Petr Kučera Petr Kučera
25. 7. 2014 12:45
Snížení daně "pro všechny" ve středu prošlo i přes zásadní nesouhlas ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem (ANO). Sociální demokraté prosadili opakované hlasování.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Spotřební daň na benzin a naftu neklesne plošně tak, jak poslanci v původně závěrečném hlasování rozhodli ve středu. ČSSD totiž kvůli údajnému omylu jednoho ze svých poslanců prosadila opakované hlasování, v němž pak část sociálních demokratů "opravila" své středeční rozhodnutí.

Naftu tedy budou mít levnější jen zemědělci tak, jak předpokládal původní vládní návrh. Ten v pátek poslanci schválili už ve "správném" znění.

Právě návrat takzvané zelené nafty chtěla vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL prosadit i ve středu. Sedmnáct poslanců ČSSD společně s opozičními ODS, TOP 09, KSČM a Úsvitem ale tehdy překvapivě podpořilo návrh sociálního demokrata Milana Urbana na plošné snížení daně z benzinu a nafty "pro všechny".

Jeho pozměňovací návrh byl známý týden dopředu a srozumitelně se o něm hovořilo i bezprostředně před středečním hlasováním, přesto část sociálních demokratů podle šéfa strany Bohuslava Sobotky vůbec nevěděla, o čem hlasuje.

Snížení daně "pro všechny" ve středu prošlo přes zásadní nesouhlas ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem (ANO). Podle něj by připravilo státní rozpočet o 14 miliard korun ročně a je také neslučitelné s minimálními sazbami požadovanými Evropskou unií. Urban namítá, že nižší sazba se do aktuálních pravidel EU vejde a že od ministerstva nikdy neviděl reálné výpočty ohledně dopadů sazby na prodej u čerpacích stanic. Nižší daň, tedy nižší koncová cena, by se podle něj Česku vyplatila díky zvýšení prodeje.

Proti snížení spotřební daně z benzinu a nafty nyní poslanci ČSSD hlasovali přes to, že v uplynulých letech se právě oni snažili prosadit prakticky stejnou novelu. Naopak tehdy vládní strany ODS a TOP 09 snížení daně odmítaly, zatímco ve středu Urbanův návrh podpořily.

Zelená nafta se vrací

Poslanci v pátek schválili "jen" návrat takzvané zelené nafty, tedy vrácení části spotřební daně pro zemědělce, kteří o tuto výhodu přišli ke konci loňského roku.

Vládní návrh počítá s tím, že stát letos vrátí zemědělcům téměř 1,3 miliardy korun ze zaplacené spotřební daně z pohonných hmot. Zemědělci mohou dostat zpět 40 procent daně u standardní motorové nafty a 57 procent u takzvané bionafty.

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL obhajuje návrat výhod pro zemědělce tím, že je poskytuje většina států Evropské unie s výjimkou Rakouska, Nizozemska, Slovenska a Bulharska. Čeští zemědělci jsou tak nyní oproti zahraniční konkurenci znevýhodněni.

"Nebuďme papežštější než papež," podpořil koaliční návrh ve Sněmovně i poslanec za hnutí Úsvit Radim Fiala.

Prostor pro daňové úniky?

Zrušení takzvané zelené nafty schválila předchozí vláda vedená Petrem Nečasem (ODS) jako součást úsporných opatření na snížení tempa zadlužování státního rozpočtu. Po protestech zemědělců, kteří pomalými jízdami blokovali silnice, nakonec tehdejší koalice výhody jen omezila a jejich úplné zrušení odložila až na konec roku 2013.

"Nikdy nezměříme, jestli se nafta nalije do traktoru, nebo do osobního auta," vysvětloval odmítavý postoj ODS vůči návratu daňových výhod Petr Bendl, bývalý ministr zemědělství. Také podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) otevírají vratky spotřební daně cestu k daňovým únikům.

Definitivně rozhodnuto být nemusí

Poté, co poslanci ve středu překvapivě schválili snížení spotřební daně "pro všechny", začala Sněmovna projednávat další bod jednání. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák ale brzy požádal o přestávku. Po zhruba hodině pak sociální demokraté zpochybnili předchozí hlasování kvůli údajnému omylu jednoho ze svých poslanců a požádali o jeho opakování.

Poslanci se poté přeli, zda je takový postup přípustný a nezaloží precedent pro opakování prohraných hlasování kdykoliv v budoucnu. Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury by ČSSD měla použít legitimní nástroje, například Senát, a ne zkoušet nové hlasování poté, co zřejmě přemluvila některé své poslance nebo sehnala vyšší počet přítomných. Pokud opakované hlasování projde, napadne jej ODS u Ústavního soudu. Ani páteční hlasování tedy zřejmě nemusí být definitivní.

Kalousek už je smířlivější

Podle Urbanova návrhu má spotřební daň klesnout o 2,50 koruny na litr u nafty a o 1,50 koruny na litr u benzinu. Předchozí zvýšení spotřební daně z pohonných hmot, které v roce 2009 prosadila úřednická vláda Jana Fischera v rámci takzvaného Janotova úsporného balíčku, označil Urban za chybu.

"Zdražení bylo tak velké, že si státní rozpočet nepolepšil. Naopak: Podle výpočtů Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické přichází Česko o zhruba čtyři miliardy korun ročně," říká Urban. Ministerstvo financí podle něj postupuje čistě matematicky, když nadále trvá na tom, že vyšší daň automaticky znamená i vyšší příjem do rozpočtu, a nepočítá s výrazným poklesem prodejů.

Snížení daně ve středu podpořili i poslanci TOP 09. Místopředseda strany Miroslav Kalousek přitom ve funkci ministra financí podobné návrhy - prosazované tehdy právě ČSSD - odmítal. Před týdnem Kalousek uvedl, že tehdejší zvýšení daně bylo kontroverzní a nemá poctivou odpověď na to, zda se vyplatilo, či nikoli. Středečního hlasování se Kalousek neúčastnil.

"Nevím, zda se po snížení daně zvýší příjem státního rozpočtu. Ale i kdyby ne, pořád bude levnější benzin a nafta výhodou pro občany i firmy," říká Urban. Podle poslance ANO Jaroslava Faltýnka však nafta v Česku teď není dražší než v okolních zemích.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy