Nafta zlevní jen zemědělcům, poslanci ČSSD opravili "omyl"

Petr Kučera Petr Kučera
25. 7. 2014 12:45
Snížení daně "pro všechny" ve středu prošlo i přes zásadní nesouhlas ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem (ANO). Sociální demokraté prosadili opakované hlasování.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Spotřební daň na benzin a naftu neklesne plošně tak, jak poslanci v původně závěrečném hlasování rozhodli ve středu. ČSSD totiž kvůli údajnému omylu jednoho ze svých poslanců prosadila opakované hlasování, v němž pak část sociálních demokratů "opravila" své středeční rozhodnutí.

Naftu tedy budou mít levnější jen zemědělci tak, jak předpokládal původní vládní návrh. Ten v pátek poslanci schválili už ve "správném" znění.

Právě návrat takzvané zelené nafty chtěla vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL prosadit i ve středu. Sedmnáct poslanců ČSSD společně s opozičními ODS, TOP 09, KSČM a Úsvitem ale tehdy překvapivě podpořilo návrh sociálního demokrata Milana Urbana na plošné snížení daně z benzinu a nafty "pro všechny".

Jeho pozměňovací návrh byl známý týden dopředu a srozumitelně se o něm hovořilo i bezprostředně před středečním hlasováním, přesto část sociálních demokratů podle šéfa strany Bohuslava Sobotky vůbec nevěděla, o čem hlasuje.

Snížení daně "pro všechny" ve středu prošlo přes zásadní nesouhlas ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem (ANO). Podle něj by připravilo státní rozpočet o 14 miliard korun ročně a je také neslučitelné s minimálními sazbami požadovanými Evropskou unií. Urban namítá, že nižší sazba se do aktuálních pravidel EU vejde a že od ministerstva nikdy neviděl reálné výpočty ohledně dopadů sazby na prodej u čerpacích stanic. Nižší daň, tedy nižší koncová cena, by se podle něj Česku vyplatila díky zvýšení prodeje.

Proti snížení spotřební daně z benzinu a nafty nyní poslanci ČSSD hlasovali přes to, že v uplynulých letech se právě oni snažili prosadit prakticky stejnou novelu. Naopak tehdy vládní strany ODS a TOP 09 snížení daně odmítaly, zatímco ve středu Urbanův návrh podpořily.

Zelená nafta se vrací

Poslanci v pátek schválili "jen" návrat takzvané zelené nafty, tedy vrácení části spotřební daně pro zemědělce, kteří o tuto výhodu přišli ke konci loňského roku.

Vládní návrh počítá s tím, že stát letos vrátí zemědělcům téměř 1,3 miliardy korun ze zaplacené spotřební daně z pohonných hmot. Zemědělci mohou dostat zpět 40 procent daně u standardní motorové nafty a 57 procent u takzvané bionafty.

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL obhajuje návrat výhod pro zemědělce tím, že je poskytuje většina států Evropské unie s výjimkou Rakouska, Nizozemska, Slovenska a Bulharska. Čeští zemědělci jsou tak nyní oproti zahraniční konkurenci znevýhodněni.

"Nebuďme papežštější než papež," podpořil koaliční návrh ve Sněmovně i poslanec za hnutí Úsvit Radim Fiala.

Prostor pro daňové úniky?

Zrušení takzvané zelené nafty schválila předchozí vláda vedená Petrem Nečasem (ODS) jako součást úsporných opatření na snížení tempa zadlužování státního rozpočtu. Po protestech zemědělců, kteří pomalými jízdami blokovali silnice, nakonec tehdejší koalice výhody jen omezila a jejich úplné zrušení odložila až na konec roku 2013.

"Nikdy nezměříme, jestli se nafta nalije do traktoru, nebo do osobního auta," vysvětloval odmítavý postoj ODS vůči návratu daňových výhod Petr Bendl, bývalý ministr zemědělství. Také podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) otevírají vratky spotřební daně cestu k daňovým únikům.

Definitivně rozhodnuto být nemusí

Poté, co poslanci ve středu překvapivě schválili snížení spotřební daně "pro všechny", začala Sněmovna projednávat další bod jednání. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák ale brzy požádal o přestávku. Po zhruba hodině pak sociální demokraté zpochybnili předchozí hlasování kvůli údajnému omylu jednoho ze svých poslanců a požádali o jeho opakování.

Poslanci se poté přeli, zda je takový postup přípustný a nezaloží precedent pro opakování prohraných hlasování kdykoliv v budoucnu. Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury by ČSSD měla použít legitimní nástroje, například Senát, a ne zkoušet nové hlasování poté, co zřejmě přemluvila některé své poslance nebo sehnala vyšší počet přítomných. Pokud opakované hlasování projde, napadne jej ODS u Ústavního soudu. Ani páteční hlasování tedy zřejmě nemusí být definitivní.

Kalousek už je smířlivější

Podle Urbanova návrhu má spotřební daň klesnout o 2,50 koruny na litr u nafty a o 1,50 koruny na litr u benzinu. Předchozí zvýšení spotřební daně z pohonných hmot, které v roce 2009 prosadila úřednická vláda Jana Fischera v rámci takzvaného Janotova úsporného balíčku, označil Urban za chybu.

"Zdražení bylo tak velké, že si státní rozpočet nepolepšil. Naopak: Podle výpočtů Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické přichází Česko o zhruba čtyři miliardy korun ročně," říká Urban. Ministerstvo financí podle něj postupuje čistě matematicky, když nadále trvá na tom, že vyšší daň automaticky znamená i vyšší příjem do rozpočtu, a nepočítá s výrazným poklesem prodejů.

Snížení daně ve středu podpořili i poslanci TOP 09. Místopředseda strany Miroslav Kalousek přitom ve funkci ministra financí podobné návrhy - prosazované tehdy právě ČSSD - odmítal. Před týdnem Kalousek uvedl, že tehdejší zvýšení daně bylo kontroverzní a nemá poctivou odpověď na to, zda se vyplatilo, či nikoli. Středečního hlasování se Kalousek neúčastnil.

"Nevím, zda se po snížení daně zvýší příjem státního rozpočtu. Ale i kdyby ne, pořád bude levnější benzin a nafta výhodou pro občany i firmy," říká Urban. Podle poslance ANO Jaroslava Faltýnka však nafta v Česku teď není dražší než v okolních zemích.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy