Když snížíte daň na tampony, bude chtít slevu kdekdo, míní experti. Ženám to nepomůže

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 2. 12. 2020 9:09
Česko by se mohlo zařadit po bok evropských zemí, jako je Německo, Francie či Belgie, které v minulých letech snížily takzvanou tamponovou daň. Tuzemské ministerstvo financí totiž navrhuje snížit daň u menstruačních pomůcek z 21 procent na deset. Politickou debatu tu otevřela zpráva ze Skotska, kde parlament odsouhlasil, že tyto hygienické potřeby začne od Nového roku poskytovat všem ženám zdarma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Evropská legislativa od roku 2007 členským státům umožňuje, aby snížily daň na dámské hygienické potřeby na minimální hranici pěti procent. Většina ze zemí Evropské unie ale menstruační potřeby dál daní vyšší sazbou. Deset států včetně Česka dokonce uplatňuje DPH ve výši přes dvacet procent. Nejvyšší daň (27 procent) má Maďarsko, naopak nulová je v Irsku. Ta v této zemi totiž platila ještě předtím, než EU stanovila minimální limit.

Ženy jsou od placení této daně v ceně výrobků osvobozeny i v některých mimoevropských zemích, například v Kanadě, několika státech Spojených států, Indii, Malajsii nebo v Keni. 

S vlastním návrhem, jak přestat dělat z těchto drogistických pomůcek "luxusní zboží" (jak to nazývají kritici zdanění), přišlo Skotsko. To jako první země na světě poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon minulé úterý jednomyslně schválil tamní parlament, podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů korun). 

V Česku, kde žije dvojnásobek obyvatel než ve Skotsku, by při schválení snížení daně o jedenáct procent měla státní kasa přijít podle ministerstva financí o podobnou částku - 300 milionů korun.

"Díky tomu, že na trhu s dámskými hygienickými potřebami panuje velká konkurence, očekávám, že snížení DPH zákaznice ve svých peněženkách skutečně pocítí. Zejména domácnostem s nižšími příjmy by toto snížení daní mohlo v současné ekonomické situaci citelně pomoci," uvedla v úterý ministryně financí Alena Schillerová,

To o zvýšení finanční dostupnosti menstruačních pomůcek v reakci na krok Skotska požádal premiér Andrej Babiš. Podle něj by bylo u příjmově nejslabších podobné opatření možné i v ČR.

Změnu DPH chce Schillerová prosadit prostřednictvím pozměňovacího návrhu k novele zákona o DPH, která narovnává podmínky u dodání zboží ze zahraničí. V případě schválení by menstruační pomůcky mohly být levnější zřejmě už od jara příštího roku.

Situaci zkomplikoval covid

Nižší daň má podporu například také u místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové. "Do budoucna bych toto řešila sníženou daňovou sazbou," potvrdila pro on-line deník Aktuálně.cz Richterová dřívější vyjádření z minulého týdne. 

S Schillerovou se shoduje také v tom, že menstruační pomůcky se v Česku k těm nejchudším ženám dostanou zdarma už nyní, a to díky různým neziskovým organizacím, například České federaci potravinových bank. "Zjišťovala jsem situaci a podle sociálních pracovníků v terénu není problém v poskytování těchto pomůcek nejchudším," uvedla Richterová.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí šly od roku 2017 z Operačního programu materiální a potravinové pomoci od Evropské unie na koupi menstruačních pomůcek v Česku necelé necelé čtyři miliony korun - celkem se jednalo o 185 308 kusů balení tohoto drogistického zboží.

Kvůli pandemii koronaviru však podle mluvčí MPSV Jaroslavy Sladké dochází všechny zásoby potravinových bank rychleji. O dalších možnostech, jak pomoci, nyní podle ní MPSV komunikuje se zástupci ministerstva financí.

Nižší daň? Chaos, míní ekonom

K finanční pomoci v podobě snížení DPH, které navrhla Schillerová, jsou ovšem skeptičtí někteří ekonomové. Například podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské taková daňová úprava ženám nijak výrazně neuleví, daleko větší problém vidí ve zdanění nízkých příjmů, které přináší současný premiérův návrh v rámci zrušení superhrubé mzdy. 

Analytik BH Securities Štěpán Křeček se domnívá, že kvůli menstruačním pomůckám není třeba vytvářet výjimku a přeřazovat je do nižší sazby DPH. "V případě, že tak učiníme, dopadů na veřejné rozpočty si stěží všimneme. Nicméně se tím otevře téma, co vše by se do nižší sazby DPH mělo přeřadit. V rámci tohoto tématu lze přitom vymyslet nesčetné množství produktů a služeb, které si z různých důvodů zaslouží výjimečný přístup. Tento postup by nakonec vnesl do našich daňových předpisů obrovskou složitost a chaos," obává se Křeček.

Nižší DPH by naopak uvítala například organizace Česká ženská lobby (ČŽL), která se zabývá rovným postavením žen a mužů ve společnosti. "V Česku chudoba žen prostě existuje," uvedla ředitelka ČZL Hana Stelzerová, podle níž se ale už standardy kvality posouvají a i chudší ženy mají možnost používat lepší hygienické pomůcky.

"Pakliže nastane dobrý čas - jako například teď, kdy dochází k některým daňovým změnám - a vezme se tohle v potaz, pak by to byl podle mě směrem k ženám pozitivní signál," míní Stelzerová.

Majitelka obchodu s menstruačními pomůckami Maluna Ilona Bittnerová, která v Česku začala jako první nabízet menstruační kalíšky, zase mluví o vstřícném gestu. "Navíc je to uznání toho, že menstruace je něco přirozeného a nákup hygienických potřeb je nutností. Ženám v nouzi tato změna příliš nepomůže, ale o jejich situaci se už dnes starají různé charitativní organizace," doplnila k možnému snížení DPH Bittnerová.

Češi mohou v tomto ohledu pomoci i ženám v rozvojových státech, a to například koupí poukazů na dámské vložky, které zajišťuje nezisková organizace Člověk v tísni. "Lidé v Česku letos nakoupili zatím 1632 certifikátů. Hygienické balíčky jsme tento rok distribuovali například v Angole nebo Iráku, kde proběhla také kampaň zaměřená na osvětu v oblasti hygieny," řekl pro Aktuálně.cz mluvčí Člověka v tísni Tomáš Urban. 

Výše "tamponové daně" (tedy DPH na dámské hygienické potřeby) v jednotlivých zemích EU

Maďarsko 27 %
Chorvatsko 25 %
Dánsko 25 %
Švédsko 25 %
Finsko 24 %
Řecko 23 %
Itálie 22 %
Česko 21 %
Lotyšsko 21 %
Litva 21 %
Bulharsko 20 %
Rumunsko 19 %
Lucembursko 17 %
Řecko 13 %
Rakousko 10 %
Španělsko 10 %
Slovensko 9,5 %
Estonsko 9 %
Polsko 8 %
Německo 7 %
Belgie 6 %
Nizozemsko 6 %
Portugalsko 6 %
Francie 5,5 %
Kypr 5 %
Irsko 0 %

Video: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskusi hrotí, říká Bittnerová

Řada mužů z toho zbytečně dělá kontroverzní téma. Měli by menstruaci brát jako něco normálního, říká zakladatelka blogu Kalíšek.cz Ilona Bittnerová. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos nepojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Další zprávy