Stát pomůže s provozem, či mzdami. O obojí žádat nesmíme, stěžují si živnostníci

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 12. 2020 14:04
Živnostníci si stěžují na nesmyslné omezení při čerpání finanční pomoci od státu. Každý, kdo požádal o pomoc z programu Antivirus, aby mohl vyplatit mzdu svému zaměstnanci, už nesmí žádat o kompenzační bonus pro sebe. Ministerstvo financí na nátlak opozice slíbilo, že legislativu změní.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Paní Jitka má obchod v Českém Krumlově, zaměstnává jednu prodavačku. Kvůli nařízení vlády musela v říjnu obchod znovu uzavřít. Prodavačku si ale chtěla udržet - není jednoduché najít v dnešní době šikovnou zaměstnankyni, jak říká.

"Požádala jsem tedy o pomoc z programu Antivirus A, abych jí mohla vyplatit alespoň 80 procent mzdy. A doufala jsem, že já pak budu moci požádat o kompenzační bonus ve výši 500 korun na den, abych si mohla zaplatit zdravotní, sociální pojištění, zálohy na energie obchodu. Ale zjistila jsem, že není možný souběh obou pomocí," říká živnostnice, která omezení nechápe.

"Vždyť se přece nejedná o souběh dvou stejných podpor, jak tvrdí vláda. Jedna podpora směřuje na zaměstnance, tedy na podporu a ochranu zaměstnanosti, a bonus je jen pro OSVČ," dodává žena a ptá se, jaká je to spravedlnost, když živnostník bez zaměstnanců na podporu nárok má a živnostník se zaměstnancem nárok na podporu nemá.

Nařízení, které v současné době skutečně neumožňuje souběh obou podpor, kritizovali nejenom živnostníci, ale také Asociace malých a středních podnikatelů, podle níž zaměstnává řada OSVČ jednoho až čtyři pracovníky. Přidala se k nim i část opozičních poslanců, podle nichž vybírat mezi finanční situací své a rodiny na jedné straně a svých zaměstnanců na straně druhé je necitelné.

Opozice proto poslala do poslanecké sněmovny dvě předlohy. Jednu podali poslanci SPD, druhou skupina zákonodárců KDU-ČSL, TOP 09, STAN, ODS a Pirátů. Rozpočtové dopady odhadli předkladatelé obou novel na zhruba 300 milionů korun z veřejných rozpočtů.

Změnu přinese daňový balíček

Ministerstvo financí v pátek na sociální síti Twitter oznámilo, že hodlá zákon upravit. A to tak, aby souběžné čerpání bylo možné také zpětně pro již skončená podzimní bonusová období. 

Na dotaz on-line deníku Aktuálně.cz, kdy budou moci podnikatelé využívající program Antivirus žádat i o kompenzační bonus, ministerstvo uvádí: "Předpokládáme řešení senátním pozměňovacím návrhem k daňovému balíčku, které u OSVČ připustí souběh kompenzačního bonusu a příspěvku z programu Antivirus v daný kalendářní den."

Žádat prý bude umožněno nejdéle dva měsíce od účinnosti návrhu. "Fakticky však finanční správa kompenzační bonus OSVČ čerpajícím současně příspěvek z Antiviru vyplatí dříve, neboť by případný nepovolený souběh obou podpor kontrolovala teprve zpětně po vyplacení bonusu," doplňuje ministerstvo financí.

Nárok na kompenzační bonus vzniká každé OSVČ, společníkovi s. r. o. nebo dohodáři, jejichž činnost vláda svým nařízením omezila či zcela zakázala nebo jejichž činnost byla na tyto zakázané činnosti přímo navázána. Žádosti je možné podávat na finanční správu od 16. listopadu. Ta jich zatím obdržela přes sto tisíc a vyplatila 732 milionu korun. 

Programy Antivirus jsou dva. V prvním stát proplácí celou mzdu s odvody do 50 000 korun v provozech, které vláda nařídila zavřít. Hradí také 80 procent náhrady pro pracovníky v karanténě do 39 000 korun superhrubé mzdy.

V druhém mohou firmy získat příspěvek, který dorovnává 60 procent náhrady do 29 000 korun superhrubé mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, surovin či personálu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy