Soběstačnost v elektřině není problém. Návod ukazuje, jak se stát samovýrobcem proudu

Adéla Očenášková Adéla Očenášková - za podpory: egd logo
Aktualizováno 26. 6. 2021 10:48
Energetická soběstačnost nebo šetrnost k životnímu prostředí. To jsou některé z nejčastějších argumentů expertů, proč by podle nich domácnosti měly investovat do zřízení vlastní fotovoltaické elektrárny. Solární panely na střechách domů ale s sebou nenesou jen benefity. Projděte si náš návod, jak si zřídit domácí solární elektrárnu, a zjistěte, zda se to ve vašich podmínkách vyplatí.
Slunce, ilustrační foto
Slunce, ilustrační foto | Foto: Reuters

Pro a proti

Samovýroba domácího proudu pomocí sluneční energie s sebou nese jak výhody, tak negativa. Podívejte se na nejčastějších pět argumentů pro a proti instalaci solárních panelů na střechách domů.

Pro:

  • Solární panely poskytují domácnostem aspoň částečnou energetickou soběstačnost.
  • Jedná se o čistý obnovitelný zdroj šetrný k životnímu prostředí.
  • I přes počáteční investici soláry z dlouhodobého hlediska znamenají finanční úsporu, vstupní investice se postupně vrací díky poklesu výdajů za elektrickou energii.
  • Solární panely mají dlouhou životnost a nejsou náročné na údržbu, jejich čištění se většinou doporučuje dvakrát za rok. Řada výrobců dává záruku na pětadvacet let, po dobu kterých bude zařízení pracovat na více než 85 procent výkonu. Panely ale vydrží déle, jen jim pak klesá výkonnost.

Proti:

  • Panely se sice dají usadit na téměř jakýkoliv typ střechy, rizikem je ale možné zastínění střechy kvůli okolním stromům, budovám nebo třeba sloupům či komínům.
  • Negativum představují také klimatické podmínky v Česku, kdy nelze na slunce úplně spoléhat.
  • I přes dotace se pohybuje vysoko pořizovací cena baterií, do kterých lze vyrobenou energii akumulovat a uchovat ji tak pro pozdější použití. Model, při němž je vyrobená energie akumulovaná do speciálních baterií, představuje nejnákladnější typ fotovoltaické elektrárny.
  • Domácí solární elektrárny se doplňují o nějakou formu akumulace energie, protože jednou z nevýhod je právě časový rozdíl mezi výrobou elektřiny a její spotřebou. Tedy jednoduše řečeno nejvíce vyrábí přes den, kdy jsou lidé obvykle v práci, zatímco spotřeba je nejvyšší v brzkých ranních a ve večerních hodinách.
 

Právě se děje

Další zprávy