Boj o lepší pověst. Nová šéfka finanční správy ukázala plány, poslance to nezajímalo

Martin Ťopek Martin Ťopek
9. 1. 2019 14:02
Na středeční jednání rozpočtového výboru sněmovny dorazila také ministryně financí Alena Schillerová ( za ANO). Představila poslancům novou ředitelku úřadu Tatianu Richterovou. Ta sice přednesla svoji vizi jak vést finanční správu, poslance však více zajímal odchod jejího předchůdce Martina Janečka. 
Foto: Martin Ťopek

Bylo patrné, že Richterová si na postu nové šéfky Generálního finančního ředitelství (GFŘ) věří. Představila hned tři vize: krátkodobou, střednědobou i dlouhodobou, které obsahovaly změny ve finanční správě na několik let dopředu.

V té krátkodobé například v průběhu dvou let slíbila virtuální finanční správu. "Umožní plátcům daně komunikovat s berní správou a řešit problémy z domova nebo kanceláře," řekla Richterová poslancům s tím, že už od příštího roku by měl začít fungovat systém Moje daně, který ministerstvo financí slíbilo už v roce 2016. 

Foto: ČTK

Následovat má zavedení plně elektronické komunikace mezi podnikateli a úřady a takzvané samovyměření daně. Jeho podstata je v tom, že daň je automaticky stanovena ve výši, kterou uvede plátce ve svém daňovém přiznání. A pokud ho nepodá, je stanovena v nulové výši. Odpadá tak čekání na to, jak se úřad s daňovým přiznáním vypořádá, čímž se úřadům uvolní ruce jen na kontrolní činnost.

O samovyměření však už mluvila Schillerová ještě coby náměstkyně tehdejšího ministra financí Andreje Babiše v roce 2016. Slibovala ho již na příští rok, to se ale s největší pravděpodobností nepodaří. "Bude nutná široká úprava legislativy," řekla Richterová. 

Špatná pověst správy

Hlavně však připustila, že finanční správa prochází složitým obdobím, protože ji negativně vnímají daňoví poplatníci, odborná veřejnost i politici. Richterová proto slíbila lepší komunikaci s médii. "Také chci zahájit spolupráci s VŠE, s cílem zajistit vyšší počet pracovníků s bakalářským a magisterským vzděláním," slíbila nová ředitelka GFŘ. 

Poslanci sice Richterovou vyslechli a netajili se ani tím, že změnu ve vedení GFŘ vítají, více je však zajímal odchod předchůdce Richterové - Martina Janečka. "Jsem rád, že ke změně došlo, ale jsme tu kvůli bývalému vedení," vzal si slovo poslanec za ODS Jan Skopeček. 

Poslanci poukazovali na to, že Janeček sice v listopadu loňského roku odešel na vlastní žádost, ale učinil tak až po řadě skandálů, které provázely jeho kariéru ve vedení GFŘ. Byly to například desítky prohraných soudních sporů s majiteli firem, které poslaly do konkurzu Janečkovi úředníci takzvanými zajišťovacími příkazy.

Ty umožňují zabavení veškerého majetku firmy a tedy i její okamžitou likvidaci už při pouhém podezření na daňový delikt. Janeček se také na sklonku kariéry proslavil dopisem novomanželům. V něm je úředníci berní správy žádali o počet hostů na svatbě, aby mohli zkontrolovat, zda konkrétní kontrolovaná restaurace vydala správnou účtenku EET za svatební hostinu. 

"Odchází na vlastní žádost a ještě na vysokou funkci na ředitelství Jižní Čechy. Byla jste s ním tedy spokojena a co říkáte na jeho novou funkci?" ptal se Skopeček ministryně Schillerové. 

Ani po opakovaném dotazu však odpověď nedostal. "Nikdy nic není jenom černé nebo růžové. Za jeho éry se zavedlo do praxe kontrolní hlášení nebo EET, to byl ohromný kus práce, který vedl k vyššímu výběru daní," řekla Schillerová. Za Janečkův hlavní nedostatek pak označila jeho špatnou komunikaci, zejména s médii. 

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se znovu ptal na praxi odměňování kontrolorů berních úřadů za to, jak vysokou doměří firmám daň. Poukazoval přitom na zjištění Hospodářských novin, ty před několika týdny přinesly důkazy o takové praxi. "Není možné, aby byl kontrolor motivován odměnou podle toho, jak vysokou daň doměří," vzkázal na adresu bývalého vedení GFŘ Kalousek. 

Schillerová však takovou věc označila za nepřijatelnou. "Byla jsem ujištěna vedením finanční správy, že se to neděje. Nedělo se to, neděje se to a dít se to nebude," řekla. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 15 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy